Trickster Nedir? Wild Card Nedir? Senaryo ve Sinemada Nasıl Kullanılır?

Trickster Nedir? Wild Card Nedir? Senaryo ve Sinemada Nasıl Kullanılır?

Senaryo metinlerinde, karakterin kişiliğini anlamak için tüm diyalogların tek tek okunması çok uzun zaman alabilir. Bu gibi durumlarda karakterin hikayedeki yerini belirtmek için bazı ifadeler kullanılır. Genel olarak hikayelerde, kötü taraf ve iyi taraf gibi karakterlerin konumlandırıldığı bölümler vardır. Örneğin başrol karakteri, filmin olaylarının etrafında döndüğü kişidir ve genel olarak iyi taraftadır.

Senaryo yazarlığında Wild Card terimi, senaryodaki karakterin hikayedeki konumunu belirtmek için kullan bir tanımlamadır. Senaryodaki bazı önemli karakterler, ne iyi, ne de kötü tarafta yer alırlar. Karakterin yaptığı eylemler onu bir tarafa çekmeye yöneltir veya tarafsız bırakır. Yani Wild Card olarak tanımlanan karakter, bir hikayede ne kötü tarafta yer alır ne de iyi tarafta yer alır. Bu tip karakterler genel olarak yan rollerde görünür ve kendi çıkarlarını düşünen, ana hikaye ilerleyişinde köklü bir etki yaratmayan tiplerdir. Bu karakterler, Jungian Arketip örneğidir ve Trickster (Düzenbaz) olarak da anılmaktadır.

Ayrıca, Wild Card karakterler, ilk başta kötülük yapma amacı taşıyan veya yapan kişi olarak, sonradan iyilik yapan bir profile geçebilirler.

Trickster Nedir? Wild Card Nedir? Senaryo ve Sinemada Nasıl Kullanılır?
Alice Harikalar Diyarında yer alan Cheshire Kedisi, Wild Card karakterine iyi bir örnektir.