Slapstick Komedi Nedir? Filmlerde Nasıl Kullanılır?

Slapstick Komedi Nedir? Filmlerde Nasıl Kullanılır?

Birçok yapımda, anlatım tarzı filmin türünü belirlemektedir. Slapstick Komediler, fiziksel şekilde eylemlerle olayı anlatmak üzerine kurulan bir komedi sunum biçimidir. Film veya TV dizilerinde, anlatılmak istenilen şeyler; bakışlarla, diyalogla ve eylemlerle gösterilir. Durum böyle olunca, oyuncunun yeteneği anlatımın da kalitesini etkiliyor. Slapstick Komedi, fiziksel komedi gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Bu tür komedi yapımlarında; merdivenden düşen karakterler, takla atan karakterler, yere kapaklanan karakterler, tokat atmalar, surata pasta atmalar gibi fiziksel olarak gerçekleştirilen eylemler komedi malzemesi olarak kullanılır.

Charlie Chaplin ve Buster Keaton gibi film yıldızları, Slapstick Komedi denince akla gelen ilk isimlerdendir. Genellikle şiddet unsurları içeren ve maskaralıklarla dolu Slapstick Comedy’nin ilk kullanımı, sessiz sinema dönemine kadar uzanmaktadır. Sessiz sinema döneminde diyalogların kullanımı imkansız olduğundan, seyirciye hikayeleri fiziksel eylemlerle anlatmak zorunluluk haline geliyordu.

Slapstick komedisinin ilk sahne serüveni 16. yüzyılda İtalya’da başladı. Daha sonra Commedia Dell’arte olarak adlandırılan profesyonel komediler, Slapstick türünün Avrupa’ya yayılmasına olanak sağladı. Geçmişte Slapstick Komedi tiyatro sahnelerinde sergileniyordu. Fiziksel komedi unsurlarının MÖ 2500’de Eski Mısır’da, MÖ 1800’lerde Çin’de sahne gösterilerinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Antik Yunanistan’da, aristokratları memnun etmek için birbirlerine karşı hafif güç kullanan göstericiler, fiziksel komedi unsurlarını kullanan ilk kişilerdi.

 

“Slapstick” denilmesinin nedeni, Türkçe’de “dövme çubuğu” anlamına gelen “slap stick” ifadesidir. İtalyan Commedia Dell’arte’de kullanılan batachcho adı verilen iki tahta çubuğun birleştirilmesiyle oluşturulan bu sunta çubuk, terimin ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır. Bataccio, alkış anlamına gelen İtalyanca bir kelimedir ve bununla birine vurulduğunda komik bir ses çıkar. Bu sesi duymak, seyircilerin kahkaha atmasını sağlardı. Seyirciyi güldürmek için, bu çubuklar dışında, çeşitli şekillerde ani düşmeler ve oyuncuların birbirlerine hafif darbelerle vurmasıyla kullanım şekli daha genişledi.

Slapstick komedisinin bir diğer önemli özelliği ise kelimelerin hiç kullanılmamasıdır. Bu bir fiziksel komedi türü olduğu için aksiyon çok önemlidir. Eylemlerin önceliği, hikaye aşamalarını önemli kılar. Ayrıca bu türde, diyalog yerine yüz ifadeleri harika şekilde kullanılarak, duygular hissettiriliyor. Teknolojinin gelişmesiyle bu türe, diyalog ve farklı çeşitli unsurlar da getirildi. Bu durumda diyaloğun da kalitesi güldürme konusunda önemli bir hal aldı. Zamanla sadece diyalogun önemi artarak, Slapstick Komedinin kullanımı azaldı.

Ayrıca Bakınız: Slapstick

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.