Plot Armor (Konu Zırhı) Nedir? Başrol Oyuncuları Neden Ölmez?

Plot Armor (Konu Zırhı) Nedir? Başrol Oyuncuları Neden Ölmez?

Senaryolarda, genel olarak başrol oyuncularının başına ne gelirse gelsin (ağır şekilde yaralansalar bile), filmin sonuna dek ölmezler. Sanki bir zırh giymiş gibi yazar tarafından korunmaları olayına Plot Armor (Konu Zırhı) denir. Plot Armor, sadece başrol oyuncularına yönelik değil, hikayenin finali için önem taşıyan tüm karakterler için kullanılabilir. Plot Armor’un kullanıldığı karakterler, genel olarak filmin yarısından önce ölmezler.

Plot Armor o kadar sık kullanılıyor ki, izleyici ana karakterin ölmeyeceğini bildiği için “acaba, ölecek mi?” şeklinde düşünmek yerine “acaba, nasıl kurtulacak” şeklinde düşünmeye yönlendiriyor. Bu klişenin yıkılması, izleyicide şok etkisi yaratabilir.

Plot Armor (Konu Zırhı) Nedir? Başrol Oyuncuları Neden Ölmez?
Plot Armor durumu abartıldığında, önemli karakterler hikayede en ufak şekilde yaralanmazlar.

Plot Armor’un yıkıldığı bir örnek vermek gerekirse Full Metal Jacket (1987) filmi iyi bir örnek olur. Bu filmde, hikayenin odak noktasında olan iki kişi de ölür. Böylelikle hikaye askıda kalır ve devam etmez. Filmin diğer yarısında bu sebeple farklı bir hikaye işlenerek devam eder. Film hakkında daha önce hiç bir bilgisi olmayan bir izleyici, bu aşamada şoka uğrar. Bu şekilde kullanımı seyircide şok etkisi yaratmaktır.

 

Amaç, seyircide şok etkisi yaratmak olunca, ölüme uğratılacak karakter mümkün olduğunca yenilmez gösterilir. Böylelikle filmin yarasında öldüğünde şok etkisi iyice artar. Plot Armor olayının yıkılmasında, karakterin mutlaka ölmesi gerekmez. Görünen hikayeden çıkmasına, arka plana atılmasına veya kaybolması yöntemiyle de yapılabilir.

Bir Diğer Örnek, Yüzüklerin Efendisi’nin birinci filminde Gandalf’ın kaybolmasıdır. Bu durumlar, izleyiciyi üzdüğünden dolayı, kötü karakterlere olan nefret tetiklenir. Seyircinin hikayeye merak duygusu artar ve yapım serisine bağlı kalır. Çoğu Plot Armor’un kırılma durumunda, seyirci ikinci bir sürprizle, bu karakterleri yeniden gördüğün zaman yapımcı ikinci bir şok etkisi yapmış olur. Bu görüntüler flashback şeklinde veya karakterin hikayeye yeniden dahil olması şeklinde olabilir.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.