The Good Guys Always Win (İyi Kişiler Her Zaman Kazanır) Senaryo Kuralı

The Good Guys Always Win (İyi Kişiler Her Zaman Kazanır) Senaryo Kuralı

The Good Guys Always Win; bir Hikayede, kötü adamla savaşan bir baş karakter varsa, baş karakterin her zaman kazanacağı durumu ifade etmek için kullanılan gayriresmi bir hikaye kuralıdır. Filmlerde sadece baş karakter değil yan roldeki karakterler için de geçerli hale gelmektedir. Ayrıca, baş kötü her zaman bir insan formunda olmak zorunda değildir. Doğal Afet, hastalık vb. durumlar da baş kötü olarak resmedilebilir. Bu kuralın yıkılması sonrası asla devam filmi çekilemez.

Senaryo yazarlığında en çok karşılaşılan hikaye tipi The Good Guys Always Win kuralıyla yazılmış öykülerdir. Genel olarak seyircilerin görmeyi alıştığı senaryo da bu tipten bir senaryodur. Geçmişten günümüze en çok işlenen Hollywood filmlerinde artık bir klişe haline gelmiş kurgularda mutlaka iyi tarafın kazandığı görülebilir. Günümüzde seyirciyi şaşırtmak amacıyla ve şok etkisi yaratmak amacıyla baş kahramanın kaybettiği yapımlar yapılmaya başlandı. The Good Guys Always Win kuralının yıkılması durumunda, genel olarak devam filmleri yapılmaz ve bu tip bir hikaye önceden devam filmi olmayacağı kesinleşmiş bir şekilde hazırlanır. Yani devamı çekilmez.

The Good Guys Always Win (İyi Kişiler Her Zaman Kazanır) Senaryo Kuralı

The Good Guys Always Win kuralının yıkılması sonrası yapım devam ettirilmek isteniyorsa, Prequel (Ön Bölüm) veya Reboot şeklinde olmak zorunlu olur. Bu nedenle finansal amaçlı kurgulanan yapımlarda asla başrol karakteri ölmez. Prequel (Ön Bölüm) hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

İlgili Makale  Never the Obvious Suspect (İlk Şüpheli Asla Suçlu Değildir) Senaryo Kanunları

The Good Guys Always Win kuralının yıkıldığı bazı filmler şunlardır. Bu filmler kötü son olarak da bilinen filmlerdir:

  • Titanik (1997)
  • Pan’s Labyrinth (2006)
  • Children Of Men (2006)
  • The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

Görüldüğü gibi asla devam filmi çekilmeyen filmler olduğu görülmektedir.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.