Self-Insertion Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor? Senaryo Tekniği

Self-Insertion Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor? Senaryo Tekniği

Self-Insertion, yazarın hikaye içerisine kendi benliği doğrudan veya değiştirerek koymasıdır. Bu şekilde hikayede yer etmesinin iki farklı şekli vardır. İlk şekli, yazar görünüş olarak hikayede var olur. İkinci şekliyse; yazar farklı bir kılık içinde hikayede var olur.

Yukarıdaki videoda, senarist Yılmaz Erdoğan’ın yazarlığını yaptığı Vizontele Tuuba filminden bir Self-Insertion örneği ekledik. Yılmaz Erdoğan, doğrudan kendi karakterini yaşadığı bir olayla beraber eklemiş. İkinci film, Çok Filim Hareketler Bunlar da yazarlığını yapmasa da senaryo iyileştirmesinde yardımcı olmuştur hatta filmde bir de rolü vardır. Bu sahnede de bir nevi Self-Insertion yapılmıştır. Eğer Yılmaz Erdoğan, kendi görünüşüyle bu sahnelerde rol alsaydı Cameo olarak nitelendirilirdi.

Self-Insertion karakterler, seyircinin empati veya bağ kurması için yazılan karakterler değildir. Bu tür karakterler yazarın kendisine atıfta bulunması üzerine eklenmiş sahnelerde görünür. Genel olarak film boyunca görünmesi pek tercih edilmez. Self-Insertion, film ve diziler dışında bilgisayar oyunlarında da sıklıkla kullanılanılır. Burada dijital karakter, senariste mümkün olduğunca benzetilecek şekilde modellenir.

Self-Insertion’in farklı şekilde kullanımına Mary Sue denilmektedir. Mary Sue, yapılırken hikayeye eklenen yazarın karakteri mümkün olduğunca kusursuz şekilde gösterilir. Aslında, Mary Sue olayı abartılı şekilde kullanılmaktadır. Örneğin karakter güzel fiziğe sahip veya yakışıklı, karizmatik şekilde bir formda yazılmışsa Self-Insertion kapsamına girmez. Bu nedenle görsel olarak da kullanımı önemlidir.

Self-Insertion sahnelerde mutlaka karakterin konuşmasına gerek yoktur. Sadece sesinin duyulduğu veya fotoğraf yoluyla da gösterildiği durumlar oluyor.

Ayrıca Bakınız: Self-Insertion

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.