Meksika Açmazı (Mexican Standoff) Nedir? Dizi ve Filmlerde Kullanımı

Meksika Açmazı (Mexican Standoff) Nedir? Dizi ve Filmlerde Kullanımı

Senaryo metinlerinde, karakterlerin; motivasyonları, amaçları ve istekleri öykünün ilerleyişini belirler. Amaçlar ve seçimler, her karakteri belli bir yola sokar. Ancak seçimler herkes için olumsuz bir sonuç doğurabilir. Meksika Açmazı (Mexican Standoff); karakterlerin istekleri ve arzuları için gireceği yolların veya yapacağı seçimlerin herkes için olumsuz olacağını ifade eden argo bir ifadedir.

Meksika Açmazı (Mexican Standoff) Nedir? Dizi ve Filmlerde Kullanımı
Mexican Standoff

Bu deyimin 19. yüzyılın sonlarında Amerika’da kullanılmaya başlandığı düşünülüyor. Ancak, 27 Ocak 2013’te WebCite’ta arşivlenen güvenilir bir kaynak, terimin Avustralya’dan geldiğini söylüyor. Arşiv kaydı, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Meksika’daki zor ve paradoksal sosyo-ekonomik durumu ifade etmekte olduğunu belirtiyor. Bu deyim birçok kişi tarafından peyoratif olarak görülse de, İngilizce konuşanların çoğu için argo bir ifade olarak gösterilmektedir. Eski dönemin sinemasını ele geçiren Spagetti Western filmleri, Meksika Açmazı’nı çok sık kullanıldığı için, bir klişe haline gelmiştir ve yüksek gerilimli bir dramatik unsur yaratmak için popüler kültürde yerini almıştır. Meksika Açmazı’na senaryodan bir örnek vermek gerekirse.

Uyuşturucu satan iki başrol karakteri düşünüldüğünde, A Karakteri; paraya ihtiyacı olan B Karakterinin uyuşturucu işlerini finanse eden, bir C karakterini öldürmesini isterse ve eğer bu isteğini yapmazsa uyuşturucu sattıklarını polise ihbar edeceğini belirtmesi üstüne, Meksika Açmazı oluşur.

  • Tutuklanmak istemeyen B karakteri, C karakterini öldürürse finanse edilen işi bozulacaktır.
  • A karakteri, polise giderse, A, B ve C karakterlerinin hepsi tutuklanacaktır.
  • B karakteri, A karakterini öldürürse tek başına işleri yürütemeyecektir.
  • A karakteri, C karakterini öldüremeyecek kadar güçsüzdür ve bunu yaparsa hem kendisi ölecek hem de B karakteri yine tek başına işleri yürütemeyecektir.
  • C, karakteri A ve B karakterlerini öldürürse, işini yapacak kişiler olmayacaktır.
  • C karakteri A karakterini öldürürse ortaksız kalan B karakteri tek başına işleri yürütemeyecektir.
  • A karakteri, B karakterini öldürürse, C karakterini öldürecek kimse kalmayacaktır.

Görüldüğü gibi B karakterinden bir istek istenmesi durumunda herkes için bir olumsuzluk oluşuyor. B karakteri ya bu isteği yapacak ya da herkes için olumsuzluk yaşanacaktır. Bu gibi senaryolarda genelde isteği yapılır ve hikaye, gerilimin yükseldiği farklı bir yola girer.

Ayrıca Bakınız: Meksika Açmazı

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.