Mary Sue Nedir? Marty Stu Nedir? Senaryo Yazımında Kullanım Şekli Nasıldır?

Mary Sue Nedir? Marty Stu Nedir? Senaryo Yazımında Kullanım Şekli Nasıldır?

Mary Sue, senaryolarda; idealize edilmiş, yani gerçek hayatta görmenin mümkün olmadığı ancak; düşünce, kurgu veya varsayımsal şekilde kusursuzluğun en son aşamasına ulaşmış kadın karakter profilini temsil eder. Genelde bu tip bir karakter, kadın yazarlar tarafından yazılır ve kendilerinden bir benlik katarak veya kendi benliklerini kusursuz hale getirerek öykülerde yer verilir. Aynı özelliklerine sahip erkek karakterlere de Marty Stu veya Gary Stu denir.

Mary Sue, Paula Smith’in 1973 tarihli fantezi Menagerie’sinin ikinci sayısında yazılan Star Trek parodi hikayesinin kahramanı The Tale of the Tracks’in kahramanıdır. On beş buçuk yaşında, Teğmen (Kaptan) Mary Sue, federasyonda bu unvanı alan en genç subaydı. Bilimden sanata, yakın dövüşten mühendisliğe kadar her konuda başarılı olan Mary Sue, idealize edilmiş bir kadın karakterdi. Bu yapımdan sonra, idealize edilmiş bu profildeki tüm kadın karakterlere de Mary Sue denilmeye başlandı.

Günümüzde artık, Mary Sue ve Marty Stu profillerinin resmedilme şekli değişti. İdealize edilmiş karakterler artık eskisi kadar; yetenekli veya başarılı olma gibi gereksinimler taşımıyor. Artık Yazarlar; gerçek dışı veya gerçeklikten uzak karakterler tasarlamıyorlar. Günümüzde yazılan Mary Sue diyebileceğimiz karakterler, aşağıdaki özelliklerden en az ikisine veya tamamına sahip olduğu görülüyor:

Mary Sue Nedir? Marty Stu Nedir? Senaryo Yazımında Kullanım Şekli Nasıldır?

Karakter Dış Görünümü

Basit görünüme sahip olmak. Günümüzde profilize edilen karakterler, genellikle köylü güzelli olarak adlandırılan bir görünüme sahiptir. Çünkü yazarların çoğu, manken değil ve aşırı güzellik sergileyen karakterler yazmak istemiyorlar. Genelde; renkli gözler, soluk ten, renkli kısa saçlar ve hippi bir giyim tarzına sahip karakterler kullanılıyor.

Karakter Geçmişi

Günümüzde yazılan Mary Sue karakterlerin geçmişleri de hemen hemen aynıdır. Genelde; trajik bir geçmişleri olur. Yetimhanede büyümüş kişiler, küçükken dışlanmış ve toplumdan soyutlanmış tipler en sık rastlanan karakter geçmişleridir.

Karakter Yetenekleri

Mary Sue karakterlerin elinden her iş gelir. Kendi yaşıtlarına göre oldukça yetenekli olurlar ve nasıl bu kadar yetenekli olduklarına ilişkin mantıklı bir açıklama yapılmaz. Bir diğer kullanımı da bu profilin tam tersidir. Tam bir yeteneksiz ve elinden hiçbir iş gelmeyen karakterler. Bu şekilde iki farklı kullanımları var.

Karakter İlişkileri

Her zaman birçok kişiyle aynı anda flört halinde tipler olarak resmedilir. Öne çıkan güzelliği olmamasına rağmen, erkekler ona sürekli ilgi gösterirler.

Mary Sue karakterlerin asla kusuru olmaz! Eğer hikayede öfkelenir veya kin duyarlarsa, mutlaka başka biri tarafından buna mecbur bırakılmış bir şekilde anlatılır.

Örnek Film ve yapımlardan Mary Sue karakterleri:

  • Frozen: Anna isimli Karakter
  • Resident Evil Filmleri: Alice isimli karakter
  • Winx Club: Bloom Karakteri
  • The Avengers: Captain America Alice isimli karakter
  • James Bond
  • Zootopia: Judy Hops
  • Thor

Ayrıca Bakınız. Mary Sue

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.