Macguffin Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Macguffin Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Macguffin (Mega-ffin diye okunur), bir öyküde olayları başlatan; eşya, kişi, veya olaydır. Tüm öykü Macguffin etrafında kurgulanır ve eserdeki karakterlerin motivasyonlarıyla doğrudan ilişkilidir. Macguffin unsurlarının değerli olması veya değer yüklenecek şekilde tasvir edilmesi önemlidir. Çünkü karakterlerin motivasyonları gereği, Macguffin unsurlarının peşini kolayca bırakmaması beklenir. Genelde hikayelerde pasif konumda görünür. Macguffin olarak bir kişi görünüyorsa genellikle; güçsüz, sağır, dilsiz veya hareket etmekten yoksun şekilde tasvir edilir. Ayrıca Macguffin unsurlarının hiç görünmemesi de mümkündür. Sahip olunmayan ve görünmeyen unsurlar da Macguffin olabilir.

Sinemaya önemli bir ilerleme kazandırmış olan Alfred Hitchcock, bu fikri ve ismi ortaya çıkaran ilk kişidir. Sinemada Macguffin kullanımının en sık şekli, bir eşya formunda ve birine teslim edilmek üzere başrol karakteriyle beraber gezen unsur şeklinde resmedilmesidir. Macguffin eşyaların mutlaka hikaye boyunca görünmesi gerekmez. Hikayenin başlangıcı veya ilerleyiş sırasında da gösterilebilir. En bilindik Macguffin örneği, Yüzüklerin Efendisi’ndeki yüzüktür. Bunun dışında da oldukça fazla film örneği var. Bunlar:

The Mask – Maske

Macguffin, bir maskedir. Stanley Ipkiss (Jim Carrey), bir banka çalışanıdır. Bir gün eski bir maske takar ve inanılmaz güce sahip bir yaratık olur. Maskeli karakterimiz yanlışlıkla Dorian Tyrell (Peter Green) adlı bir mafya patronunun hedefi haline gelir. Tüm film bu maske çevresinde döner.

Macguffin Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

The Hangover – Felekten Bir Gece

Macguffin, Dough isimli bir kişidir. Özel bir mizah anlayışına sahip olan Hangover, Hollywood mizah klişelerine dayanmayan çok ilginç bir üründür. Filmde, arkadaşlarının düğününden iki gün önce Las Vegas’ta bir bekarlığa veda partisine giden dört garip arkadaşın, arkadaşları olan Dough’ı bulmak için arama hikayesini anlatır. Filmin bir noktasından sonra Macguffin unsuru değişerek, “düğün” haline gelir.

Macguffin Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

The Big Lebowski – Büyük Lebowski

Macguffin, bir halıdır. Lebowski bir milyonerle karıştırılıyor bu yüzden kahramanımız haydutlar tarafından dövülür ve pahalı halısı zarar görür. Lebowski bu yanlış anlamayı çözmek ister. Milyonerinin evine gider ve konuşmak ister. Mahvolan halısı için tazminat isteyen Lebowski, bir dizi olay içine girer.

Macguffin Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Ayrıca Bakınız: Macguffin

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.