Retcon (Geriye Dönük Devamlılık) Nedir? Senaryo Yazımında Kullanım Şekli Nasıldır?

Retcon (Geriye Dönük Devamlılık) Nedir? Senaryo Yazımında Kullanım Şekli Nasıldır?

Genelde, bir yapımın devam filminin yapılacağı hesaplanmadan senaryosu yazılır. Çünkü ne kadar gişe yapacağı hesaplanamaz ve senaryo yazmak için de, bütçe ve geliştirme süresi gereklidir. Bu nedenle bir senaryo hazırlanırken birinci, ikinci veya üçüncü filmler hesaba katılarak senaryolar satın alınmaz (En azından belli bir döneme kadar böyleydi). Bu durumda ilk filmi tutmuş bir devam filminde, ilk filmde hikayenin bir nedenden ötürü devam edememesinden dolayı çıkmaza girmesi durumunda önemli olayların görmezden gelinmesi, eklenmesi veya değiştirilmesi durumuna Retcon (Retroactive Continuity) Geriye Dönük Devamlılık denilir.

Hikayenin ilerlemesi gerekiyorsa köklü değişiklikler yapılmasının şart olduğu durumlar da vardır. Örneğin bir önceki filmde başrol karakteri ölmüşse Retcon kullanılarak ikinci filmde yeniden dirilir ve hikaye devam eder. Bu tür yapımlarda kurgu önemli değildir. Önemli olan filmi pazarlamaktır. Retcon işleminde birçok unsur devreye girebilir. Örneğin Fan Service istekleri gibi. Önceki filmden dolayı Retcon yapılamayacak kadar köklü bir olay yaşandığında, hikayeye Reboot atılabilir. Reboot hakkındaki önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Reboot Nedir?

Reboot (Yeniden Başlatma), eski bir filme (veya bazen bir film serisine) dayalı olarak yeni bir yapımın çekilmesine verilen isimdir. Reboot’larda genellikle, eski filmlerden kaynak materyal kullanılmaz veya eski hikaye yeniden işlemez. Ancak eski evrenin kurallarına sadık kalınabilir. Ancak yapımcı, tercihine bağlı olarak evrenin kurallarını tamamen de değiştirebilir. Reboot’lar, olay örgülerini göz ardı edebilir. Bazı durumlarda, Reboot’lar sadece IP (Intellectual Property) fikri mülkiyet haklarını kullanır ve geriye kalan her şey bambaşkadır.

Retcon filmlerine birkaç örnek vermek gerekirsek:

Saw (Testere) VI

Testere serisini devam ettirmek için geriye dönük değişiklikler yapıldı ve hikayeyi diri tutmak amaçlandı. Ancak bir Gore filmi olan Testere serisinde, hikaye hep arka plan unsuru halinde kalıyordu. Önceki maceraların SWAT lideri Rigg, bu kez kendisin bir Jigsaw oyununun içinde buluyor. Önceki filmdeki olaylar değiştirilmiş olunuyor.

Justice League (2017)

Önceki film olan Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)’da Superman ölüyordu ve Justice League (2017) de Superman yeniden dirilerek hikayeye devam ediliyor.

Retcon (Geriye Dönük Devamlılık) Nedir? Senaryo Yazımında Kullanım Şekli Nasıldır?

Ayrıca Bakınız: Retroactive continuity

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.