Oyunculuk Seçmeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Tavsiyeler – Audition Nedir?

Oyunculuk Seçmeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Tavsiyeler – Audition Nedir?

Oyunculuk, set genelindeki diğer işlerin %99’undan çok farklı. Oyunculuk seçmelerini anlamak ve sürece hakim olmak başlı başına bir sanattır.

Rol veya iş için size denemeler yaptırılmasına Audition denir. Audition; video kaydı, fotoğraf çekimi veya ses kaydı gibi farklı şekillerde olabilmektedir. Hevesli sanatçılar olarak, günlerimizin çoğunu bir seçmeden diğerine giderek harcıyoruz . Seçmeler gitmek bir süre sonra rutin bir işe dönüşüyor. Seçmeler bir oyuncunun kariyerinin zorunlu bir parçası olduğu için, olaya anlam çerçevesinde yaklaşmak önem taşıyor. Çoğu yaratıcı tiyatrocu, seçmeler sırasında yeteneğiyle kendilerinden geçerler. Özgüvenleri hemen hissedilir. Seçmelere nadiren katılmış kişiler ise daha endişeli ve alıngan oluyorlar. Rolü almak için gerekenlere sahip olduğunuzdan eminseniz, seçmelere ilişkin hissettiğiniz endişenin tek nedeni psikolojiktir.

Oyunculuk Seçmelerini Anlamak

1. Seçmelere Katılmak Rolü Almakla İlgili Değildir

Teknik olarak bir seçmelere katılmanızın nedeni rolü veya işi kapmak olsa da, seçme odasına girerken asıl hedefiniz işi veya rolü kapma olmamalıdır. Seçmelerde bulunmanız yeni kişilerle tanışacağınız ve kaydınızın farklı işlerde de değerlendirilebileceği anlamına geliyor. Çoğu ünlü oyuncu seçme için gittiği rolden farklı rollerde de oynadığı oldu. Buna inanmıyor musun? Bazı ünlü aktörlerin çevrimiçi röportajlarını gözden geçirin o halde.

Seçme Neyle ilgili o zaman?  Ağ oluşturma, markalaşma ve geri bildirim. Her oyuncu, ne kadar yetenekli olursa olsun, role uymayacaktır. İşiniz oraya gitmek ve elinizden gelenin en iyisini vermek olmalı. Cast direktörünün hayal ettiği şekilde bir performans sunuyorsanız o zaman en değerli hayranlarınızı kazanmışsınız demektir. Sizi hatırlayacaklarından ve doğru zaman geldiğinde sizi tekrar arayacaklarından emin olabilirsiniz.

2. Hiçbir Şey Kişisel Değildir

Seçme odasındaki oyuncu yönetmenleri sadece işlerini yapıyorlar: rol için doğru oyuncuyu bulmak. Bazen pislik gibi görünebilirler, ama aynı zamanda onların bakış açısından da bakmayı deneyin: Bir veya iki gün içinde yüzlerce eksantrik insanı görmek kesinlikle stresli olabilir. Odadaki insanları asla ötekileştirmeyin. Yapmanız gerekeni yapın. Eğer olumsuz değerlendirilirsen, Kibar ol, onlara teşekkür et ve git. Anlaman gereken olumsuz değerlendirilmenin kişisel bir şey olmadığı. Tek sebep role uymuyorsunuz demektir ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok.

İlgili Makale  Oyuncu Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

3. Soğuk Kanlı Davranmak

İyi, kötü, komik, korkunç, şimdiye kadarki en iyi ya da en kötü seçmeler sırasında veya sonrasında sonuç rolü veya işi almak önemli değil. Önemli olan elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Sonrasında ne olursa olsun kontrolünüz dışındadır, o yüzden soğuk kanlı olun. Bu yüzden sürecin tadını çıkarın ve sonucu önemsemeyin. Yolculuk, varış noktası kadar eğlenceli olmalıdır; işleri kendiniz için fazla karmaşıklaştırmayın. Bir sonraki seçme için hazırlıklı olun.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.