Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur? Çocuğunuzu Oyuncu Yapmalı Mısınız?

Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur? Çocuğunuzu Oyuncu Yapmalı Mısınız?

Çocuk oyunculara, çok hızlı büyüdüklerinden dolayı yüksek talep var. Bu talep sizi caydırmamalı – birçok başarılı oyuncu sorunsuz bir şekilde çocuk oyunculuğundan tam kariyere geçti. Leonardo DiCaprio, Natalie Portman ve Drew Barrymore gibi insanlar mesleklerine çocukken başlamışlardır. Çocuğunuzu medya sektörüne sokmayı düşünüyorsanız, işte bilmeniz gereken bazı önemli adımlar!

1. Değerlendirin ve Taahhüt Edin

Çocuğunuzu genç bir oyuncuya dönüştürmek kolay bir iş değil. Çocuk iş bulmaya başladığında kârlı olabilse de, başlamak inanılmaz derecede riskli olabilir. Örneğin, aile Antalya’da yaşıyorsa, düzenli oyunculuk çekimleri için İstanbul’a taşınmayı taahhüt etmeleri gerekebilir. Ne yazık ki, reklam, televizyon ve film endüstrisinin çoğu neredeyse İstanbul ve Ankara’da faaliyet gösterdiğinden, çocuk oyuncuları Ankara ve İstanbul dışında kolayca bulmak neredeyse imkansızdır.

Bir ailenin sadece taşınma ihtiyacı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğun kariyerine başlamak için önemli miktarda zaman ve para harcaması gerekecektir. Her seçmede fotoğraf çekimleri gereklidir ve basit bir fotoğraflama 300 TL’den fazlaya mal olabilir. Bu, her seçmede veya deneme çekiminde fotoğrafların kopyalarının verileceği anlamına gelmez. Çocuğunuzu başarılı kılmak için gereken bir diğer taahhüt, görünüm taahhüdüdür. Çocuğunuzun seçmelerde en iyi şekilde görünmesini sağlamak için cilt tedavileri, diş beyazlatma ve çekici saç kesimleri ve stilleri gibi şeyler genellikle gereklidir ve bu, uzun bir süre boyunca devam ettiğinde çok pahalı olabiliyor. Ebeveynlerin de çocuklarına ulaşım için son derece müsait bir durumda olmaları gerekir. Seçmeler ve daha sonraki çalışma yerleri şehrin her yerine dağılacağından, ailenin çok fazla zamanını araba kullanmaya ve genellikle de garip saatlerde yolculuğa hazırlıklı olması gerekir.

2. Randevu Almaya Başlayın

Çocuk oyunculuğuna başladıktan sonra, mümkün olduğu kadar çok seçmeye katılmak iyi bir fikirdir. Başlangıç işleri büyük roller olmayacak, büyük olasılıkla bir reklam ya da mankenlik işi olacaktır. ama bu kariyer için dönüm noktası haline gelecektir. Genç oyuncunuzu sadece şov dünyası ile tanıştırmak ve onlara ekipman ve ekiple nasıl etkileşime gireceklerini öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda size sektördeki önemli kişiler arasında ağ kurma şansı verecek. Pek çok gösteri dünyası ‘kim bilir kim’ temelinde çalışır ve bir yönetmen bir çocuğun yetenekli ve iyi huylu olduğunu bir reklam setinde hatırlarsa, onları televizyon şovu veya film setine koyma eğiliminde olabilir. ilk günden iyi izlenim bırakmak önemlidir.

İlgili Makale  Nasıl Dizi Oyuncusu Olunur? Dizilerde Rol Almak İçin Yapılması Gerekenler
Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur? Çocuğunuzu Oyuncu Yapmalı Mısınız?
Cocuk Oyuncu Nasil Olunur

3. Bir Temsilci Edinin

Ebeveynler seçmelere yönelik fırsatları kendi başlarına araştırabilirken, bunu sizin için yapacak bir temsilci bulmak genellikle iyi bir fikirdir. Sinema sektöründe menajerler zaten artmış durumda. Bağlantıları yüksek, süreçlerle ilgili öngörüleri var ve her türlü içeriden ipucunu biliyorlar. Bir çocuğun yeni bir temsilci tuttuğu her seferinde, seçmeler için zaten kullanmış olsanız bile, temsilcinin tamamen yeni bir fotoğraf çekimi isteyeceğini unutmayın. Bunlar pahalı olabileceğinden, birçok aile İstanbul’a vardıklarında hemen bir menajer tutar. Bu, birden fazla fotoğraf çekimini gereksiz kılar. Örneğin bizim cast ajansımızda tüm özellikleriyle ajans üyelerimiz fotoğraflanıp yapım şirketlerine gönderilmektedir. Sizi temsil etmesi için bir menajere asla peşin ödemesi yapmayın. Her zaman çocuğun kazandığı paradan komisyon yüzdesini almaları gerekir. Bu, menajere yalnızca bir çocuk oyuncuya mümkün olan en fazla işi alması için bir teşvik vermekle kalmaz, aynı zamanda ciddi şekilde dolandırılmanızı da önler.

4. Bir Marka Yaratın

Çocuğunuz bir seçmelere girdiğinde, onun hemen fark edilmesini ve daha sonra hatırlanmasını istersiniz. Kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız (kimse sekiz yaşındaki bir çocuğu kol dövmeli görmek istemez), bu, çocuğunuzun kendini nasıl gösterdiği konusunda yaratıcı olmanız gerektiği anlamına gelir.

Temsilcinizin muhtemelen bazı iyi fikirleri olacaktır, ancak çocuğunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Çocuğunuzu benzersiz ve özel yapan nedir? Vurgulayabileceğiniz belirli bir özellik veya özellik var mı? Cast direktörü olsaydınız, çocuğunuzla ilgili ilk fark edeceğiniz şey ne olurdu? Unutulmaz olur mu? Sizin için çalışmalarını ister miydiniz?

5. Sosyal Hayata Önem Verin

Gösteri işinde proaktif olmakla aşırı olmak arasında ince bir çizgi var. Ebeveynler çocuğunun gösteri hayatına odaklanmasını istese de çocuğun eğitimi ve diğer sosyal aktivitelerini önemsiz hale getirmemelidir. Okul ve sosyal ilişkilerin oyunculuk işinden daha yüksek önceliğe sahip olması gerektiğini kendinize hatırlatmanız önemlidir.

İlgili Makale  Nasıl Dizi Oyuncusu Olunur? Dizilerde Rol Almak İçin Yapılması Gerekenler

Siz ve çocuğunuz daha başarılı oldukça, ‘normal’ şeyler için zaman ayırmanız zorlaşacak, ancak oyun buluşmaları, büyükanne ve büyükbaba gezileri ve dişçiye gitme gibi basit aktiviteler çocuğunuzun ruh sağlığı için daha da önemli hale gelecek. İsteyeceğiniz son şey, gerçeklikle bağlarını kaybetmiş bir oyuncu evlattır. Sonuç olarak, çocuk oyunculuğu hem harika hem de riskli bir fikir. Çocuğunuz ciddi bir para ve olası bir şöhret kazanabilse de, büyük şehirlere taşınmanın ve yepyeni bir hayata başlamanın risklerini tartmanız gerekir. Ayrıca çocuğunuzu sosyal ve duygusal olarak sağlıklı tutmak için giderek daha çok çalışmanız gerekecek. Bu zor bir karar, ancak yeterli cesaret ve yetenekle çocuğunuzu bir yıldız yapmak doğru karar olabilir.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.