Layout TD Kimdir? Nasıl Layout TD Olunur? Layout Technical Director

Layout TD Kimdir? Nasıl Layout TD Olunur? Layout Technical Director

Layout TD nedir?
Bir Layout TD (Layout Technical Director), prodüksiyon ekibinin geri kalanı için; sanal kameraların konumları, karakterlerin duracağı yerler ve hareket yönleri olmak üzere dijital olarak hazırlanan 3 boyutlu sahnenin temelini hazırlamaktan sorumlu bir VFX (Görsel Efekt) departmanı çalışanıdır. Türkçe’ye çevirecek olursak ‘Yerleşimden Sorumlu Teknik Yönetmen’ denilebilir.

Layout TD Tam Olarak Ne İş Yapar?
LTD (Yerleşim Teknik Direktörü), sanal kameranın konumunu belirler ve sanal efekt dizisinin bilgisayar tarafından oluşturulan görüntü çekimleri için karakterleri konumlandırır. Yani, karakterlerin nerede duracağını ve çekim boyunca nereye hareket edeceklerini koreografik olarak belirler.

Bir Layout TD olarak, çekimin kadrajını, kompozisyonunu, kamera açısını, kamera yolunu ve hareketini göz önünde bulundurmanız ve her bir önemli sahnenin sanal olarak ışıklandırmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Layout TD’nin projedeki kararları, diğer VFX sanatçılarının çalışmalarını verimli şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacaktır. Bir Layout TD olarak, kararlaştırdığınız her şey CG departmanlarına aktarılacaktır.

Bunun da ötesinde, Layout TD, yönetmenle iletişim kurarak hangi sanal kamera oranını kullanacağını ve animasyonun ekranda nasıl görünmesini istediklerini kararlaştıracak. Daha büyük projeler üzerinde çalışılıyorsa, yönetmen ve editör filmi post prodüksiyonda bir araya getirirken farklı seçeneklere sahip olmak için birden fazla Layout TD çalışarak farklı versiyonlar ürettirilmesi gerekebilir.

Nerede çalıştığınıza bağlı olarak, bir Layout TD olarak rolünüz ön görselleştirmeyi de içerebilir. Ancak, bazı stüdyolar bu iki önemli ön prodüksiyon pozisyonunu ayırdığı için bu iş sizin rolünüze dahil olmayabilir. Rolünüz ön görselleştirmeyi içersin veya içermesin, her koşulda genel 3D sahne düzenini tam olarak bilmeniz gerekir.

İstenilen beceriler

  • 3D sahne bilgisi
  • Baskı altında çalışabilme yeteneği
  • Organize çalışmak
  • Çekim kompozisyonunda deneyim
  • Pratik kameraların ve kamera tekniklerinin mükemmel anlaşılması
  • Autodesk Maya gibi yazılımlarla çalışma bilgisi
  • Yaratıcı ve teknik problem çözme becerileri
  • Takım odaklı çalışma
  • İyi bir iletişim becerisi (Derdini anlatabilmek)
  • Yüksek motivasyon

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bir Layout TD için ortalama maaş 50.000 TL civarındadır, ancak bu, çalıştığınız stüdyoya, ne kadar sürede işi tamamladığınıza ve dahil olduğunuz projelerin türüne bağlı olarak değişecektir.

Bir Layout TD’nin çalışma saatleri, nasıl çalıştığınıza bağlı olarak değişir; Layout TD’ler, bir VFX şirketinin veya stüdyosunun tam zamanlı çalışanları olarak veya proje bazında serbest çalışanlar olarak çalışabilirler. 

Nasıl Layout TD Olunur?
Yukarıda bahsedildiği gibi, 3D endüstrisine hakim olmanız gerekir ve bu nedenle, bazı stüdyolar Layout TD rolünü doldurmak için deneyimli uzmanlar aramayı tercih eder. Bir Layout TD olmak için VFX Sanatçısı olarak çalışarak birkaç yıllık deneyime sahip olmanız gerekir, çünkü bu kıdemli bir görevdir. Bu bölümden hemen önce VFX şirketinde 3D modelleme sanatçısı veya doku (Texture) oluşturma sanatçısı gibi görevlerde çalışarak yükselmeye başlayabilirsiniz.

Layout TD olmak için Python ve C++ gibi betik dilleri bilgisi gereklidir. Adobe After Effects, Maya ve Nuke gibi VFX yazılımlarını kullanma konusunda biraz deneyim sahibi olmanız gerekir. Bunlardan az olarak Adobe Premiere, Final Cut Pro ve Lightworks gibi düzenleme programları konusunda da deneyime sahip olmanızda fayda var.

Bir derece gerekli olmasa da, bilgisayar programlama veya animasyon gibi ilgili konularda dereceler, size Layout TD rolünde yer alan çalışma hakkında faydalı bilgiler sağlayacaktır. Daha önemli bir husus, çalışmanızı sergilemek için bir portföy oluşturmak ve sizi potansiyel boş pozisyonlara bağlayabilecek kişilerle ağ kurduğunuzdan emin olmaktır.