Arşiv Araştırmacısı Kimdir? Nasıl Arşiv Araştırması Olunur?

Arşiv Araştırmacısı Kimdir? Nasıl Arşiv Araştırması Olunur?

Arşiv Araştırmacısı Nedir/Kimdir?
Çoğu yapım, kendilerinin çekemediği veya çekmek istemedikleri görüntüleri bulmaya ihtiyaç duyar. Arşiv Araştırmacıları, geçmiş bir olayı canlandırmak veya belirli bir ruh halini oluşturmak için kullanılabilecek arşiv görüntülerini bulmaktan sorumludur. Belgesellerde gördüğünüz gerçek video kayıtlarını arşiv araştırmacıları bulur. Bir eski dönem filmi çekilecekse o döneme ait kıyafetler, saç modelleri gibi gerçek kayıtları arşiv araştırmacıları bulur. Bulunan kayıtlar yazılı, görsel veya ses şeklinde olabilir. Bu nedenle sağlam kaynakları olmak zorundadır. Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla bu araştırmacılara yönelik iş yönleri farklılaştı. Artık kaynak bulmak dışında da görevlere sahipler.

İşin Tanımı Nedir?
Arşiv Araştırmacısı işi, yeni bir filmde veya TV şovunda yeniden kullanılabilecek arşiv görüntülerini tedarik etmeyi üstlenir. Bu iş ayrıca, kullanılacak görüntüleri seçmeyi ve hak sahipleriyle fiyat anlaşması yapmayı da kapsıyor.

Arşiv Araştırmacısı olarak yapacağınız işin çeşitliliği ve türü, bireysel üreticilere ve çalıştığınız şirketlere bağlı olacaktır. Ancak çoğu Arşiv Araştırmacısı, bir programın araştırma ihtiyaçlarını tartışmak için; yapımcılar, yönetmenler, tasarımcılar, sunucular veya yazarlar ile toplantı yapmak ve arşiv içeriğinin kendisine kaynak sağlamak gibi görevleri yerine getirecektir. Buna ek olarak, bir Arşiv Araştırmacısı’ndan sözleşmelerle ilgilenme gibi idari destek sağlaması da istenebilir.

Anahtar beceriler

  • Kararlılık
  • İyi araştırma becerileri – not alma, kaynak bulma, çapraz referans verme
  • İyi organizasyon becerileri
  • Son teslim tarihlerini karşılama yeteneği
  • Bir ekibin parçası olmanın yanı sıra bağımsız çalışabilme becerisi
  • Esneklik
  • Bağlılık
  • Stres altında çalışabilme

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bir Arşiv Araştırmacısı için günlük ücret 1.000 TL civarındadır ve haftalık ücreti yaklaşık 6.000 TL civarına denk geliyor.

Çalışma saatleri standart tarife üzerinden değerlendirilir, ancak son teslim tarihi yaklaşan işlerde gecelere kadar çalışmak kaçınılmaz oluyor. Arşiv Araştırmacıları genel olarak kısa vadeli sözleşmelerle çalışan serbest çalışanlardır, bu nedenle alabileceğiniz iş sayısına bağlı olacağından, sabit bir iş akışınız olmayabileceğini bilmeniz önemlidir.

İlgili Makale  Yapımcı/Yönetmen Nedir? Producer/Director Nasıl Olunur?

Nasıl Arşiv Araştırmacısı Olunur?
Arşiv araştırması olmak için bir diplomaya sahip olmak şart değildir, ancak görev için gereken doğru beceri ve nitelikleri edinmede üniversite bölümü okumak yardımcı olabilir. Gerekli bilgi ve becerileri geliştirmek için mümkün olduğunca çok deneyim elde etmeye çalışmak iyi bir fikirdir. Yabancı diller bilmek büyük bir önem taşır.

Arşiv Araştırmacıları genellikle belirli projeler veya programlar için alınır ve bu nedenle düzenli istihdam sağlamak için bir itibar oluşturmanız gerekir. İyi bir üne sahipseniz ve yeterince deneyimliyseniz, büyük bir yayıncıyla kalıcı bir sözleşme yapmak mümkün olabilir.

Ayrıca sağlam bağlantılarınız olması da avantajınıza olacaktır. Sizden istenilen her kategoride en doğru sonucu bulmanız bu meslekte başarılı olduğunuzu gösterir.