Film ve TV için Makyaj Sanatçısı Nasıl Olunur?

Film ve TV için Makyaj Sanatçısı Nasıl Olunur?

Makyaj Sanatçısı (Make-Up Artist), parlak ciltleri düzeltmek için pudralama yapmaktan, gerçekçi yara ve kan efektlerine kadar çoğu şeyi yapmaktan sorumlu olurlar. Bazı prodüksiyonlarda Prop Maker ( Aksesuar üreticisi)’ın da görevlerini yapmaları beklenebilir. Peruk veya takma sakal gibi.

Makyaj yapmayı seviyorsanız, yaratıcı becerilere sahipseniz ve kariyer yolunda bu yönde ilerlemeyi düşünüyorsanız neden TV ve film endüstrisinde makyöz olmayı düşünmüyorsunuz?

Parlamaları önlemek için yapılan basit makyajlardan, SFX makyajı tasarlamaya kadar geniş bir iş alanı var makyaj sanatında. Bu süreç zorlu görünebilir ancak doğru öğretmenlere ve deneyime sahip olduğunuzda o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. İster üniversiteye gidiyor olun ister farklı bir işte çalışıyor olun, endüstri uzmanlarının rehberliği ve desteğiyle, size tatmin edici bir kariyer inşa etmek için gereken yetkinliği sağlayacak doğru nitelikleri edinebilirsiniz.

Nasıl Makyaj Sanatçısı Olunur?

Makyaj eğitimine geçmeden önce cilt bakım kurslarindan kuaförlük kurslarına kadar bu mesleğe giden birçok yol var. Aslında, iki beceri el ele gittiği için kuaförlükte deneyim daha önemlidir. Türkiye’de birçok yapım şirketi ekibin hem saç hem de makyaj yapabilmesini istiyor. Bunun için Halk eğitim merkezlerindeki kuaförlük kurslarına gitmekle başlayabilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz kurs ne olursa olsun, herhangi bir eğitimin pratik yapma ve iş deneyimi içerdiğinden emin olmalısınız. 

Üniversite dersleri genellikle çok sayıda teorik bilgi içerebilir ve pratik yapmayı yeterince kapsamayabilir veya mezun olduktan sonra iş bulmak için ihtiyaç duyduğunuz bağlantıları kurma fırsatları sağlamayabilir.

Makyaj Sanatçısı Olmak İçin Hangi Niteliklere İhtiyacınız var?

Giriş koşulları, kurs düzeyine ve kurs türüne göre değişir. Bazı durumlarda teorik bilginiz olması bile size avantaj sağlayacaktır. En çok aranan nitelik el becerisi ve yaratıcılıktır.

Film ve TV için Makyaj Sanatçısı Nasıl Olunur?
Film ve TV icin Makyaj Sanatcisi Nasil Olunur 2

Hangi Becerilere İhtiyacınız Olacak?

Bir makyaj sanatçısı olmak için doğru becerilere sahip misiniz?

Saç ve makyaj konusunda yaratıcı ve yetenekli olmanız, bir ekip içinde uyumlu çalışmanız, ayrıntılara dikkat etmeniz, esnek davranmanız, inisiyatifinizi kullanmanız ve stresli durumlarda sakin olmanız gerekir.

Sahip olabileceğiniz en iyi özellikler dayanıklılık ve profesyonelliktir. Hafta sonu çalışmaları da dahil olmak üzere uzun ve sosyal olmayan saatler bu meslekte standarttır. Sette çekimler başlamadan önce hazırlık günleri, montaj ve makyaj testleri için size ihtiyaç duyulacaktır.

Bir film veya dizi üzerinde çalışmak fiziksel olarak zorlayıcıdır. Genellikle sete ilk gelen ve son giden kişi siz olursunuz. Oyuncunun (veya oyuncuların) makyajını, protezlerini, saçını ve peruklarını uygulamadan önce hazırlanırsınız. Çekimler rutin olarak günde 12 saattir, genellikle açık havadadır ve makyaj rötuşları yapmak ve sürekliliğin doğru olduğundan emin olmak için her çekim için oyuncunuzla birlikte sette olmanız gerekir.

Kameralar durduğunda, makyajı ve protezleri çıkarmanız ve bir sonraki günün çekimleri için perukları düzeltmeniz gerekir.

Zorlu Ama Tatmin Edici Bir Kariyer

TV ve film makyaj sanatçısı olarak çalışmak zorlu, ancak tatmin edici ve keyiflidir. Haber spikerinin ışıkta parlamalarını engellemekten, cilt rengini doygunlaştırmaya kadar pek çok şey öğreneceksiniz. Doğru saç stilleri yaratmak ve tarihi bir dramayı canlandırmak veya büyük bilimkurgu, korku filmleri için özel efekt makyajı tasarlamak gerçekten keyifli olabiliyor.

Deneyimli bir TV veya film makyaj sanatçısından makyaj tasarlamanın ve uygulamanın dışında şunları da yapmanız gereklidir:

 • Fikirleri yaratıcı ve doğru şekilde üretmek için yönetmenlerin, yapımcıların, oyuncuların ve şarkıcıların makyaj gereksinimlerini tahmin edin.
 • Meslektaşlarınızla profesyonel bir şekilde iletişim kurun
 • Gerekli malzemeler için senaryoları okuyun ve inceleyin
 • Saç ve makyaj için eskiz tasarımları oluşturun.
 • Saç ve makyajda sürekliliği sağlayın ve tasarım ekibinin diğer üyeleriyle bağlantı kurun. Herhangi bir kusur veya tutarsızlık sinema ekranında büyütüleceği için bu çok önemlidir.
 • Aydınlatma, fotoğrafik süreç, renkler ve özel efektli makyaj ve protezlerin cilt üzerindeki etkisi hakkında pratik bir anlayışa sahip olmaya çalışın.
 • Uzman makyaj ve kuaför tekniklerinin kullanımından kaynaklanan olumsuzlukları en aza indirin. (Uzun sürede tasarlamak gibi…)
 • İlgili sağlık ve güvenlik konularının ve mevzuatın farkında olun.
 • Perukları, saç parçalarını ve protezleri takabilme ve bakımını yapabilme.
 • Çok yönlü kuaförlük bilginiz olsun.
 • Uzman tedarikçilerden kaynak, bütçe ve sipariş malzemeleri için yeterliliğiniz olsun.
 • Mükemmel zaman yönetimi becerilerine sahip olmak – bir aktörün veya modelin ne kadar sürede hazırlanacağını bilmek.
 • Zaman baskısı olan koşullarda hızlı ve doğru çalışın.
 • Gizlilik içinde çalışın. Makyajlarını yaparken sabah 5.30’da ünlü yıldızlarla çalışıyor olabilirsiniz, bu nedenle sağduyu ve profesyonellik her şeyden önemlidir.
 • Devamlılık için çalışmanızın detaylı notlarını ve fotoğraflarını çekin.