Foreshadowing – Önseme (Önceden ima etme) Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Foreshadowing – Önseme (Önceden ima etme) Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?

Foreshadowing (Önseme), senaryo ilerleyişindeki önemli sahnelerin, seyirciye ima yoluyla önceden belirtme şeklini ifade ediyor. Foreshadowing tasarlamak için, tüm senaryo metni okunduktan sonra; sahne çekim planlamasında kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmesi gereken bir kurgu tekniği içerdiğinden, hikayedeki sürprizleri açığa çıkarmayacak şekilde planlanmalıdır.

Foreshadowing, görüntü yönetmenliğinde çok önemlidir. Çünkü en sık kullanımı, görüntü yoluyla imâ şeklidir. Senaryo ilerleyişindeki sahnelerde; ölüm, evlenme, yaralanma ve benzeri olaylar önceden seyirciye ima edilerek, diyalog kullanımını azaltmak veya görsel anlatımı güçlendirmek maksadı en sık kullanım şeklidir. Bir örnek vermek gerekirse, bunalımda olan bir karakter, bir halat satın alıyorsa; kendisini asacağı veya hayatına son vermek istediği iması yapılmış olur. Bu durumda, diyalog kullanmadan seyirciye senaryodaki ilerleme hakkında imâ verilmiş olunur. Önemli nokta, eylemlerin hikaye adımları olarak kullanılmamasıdır, yani genelde Step Outline’da yer almazlar. Bu örnek, anlamanız için kullanılan en basit şekliydi. Detayları görmekte zorlanan bir izleyiciyseniz, Foreshadowing sekanslarını görmeniz çok zordur.

Foreshadowing – Önseme (Önceden ima etme) Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?
The Machinist filminde, Foreshadowing doğrudan benzersiz bir sahne olarak kullanıldı. Bir tünel sahnesi tüm olayların özeti niteliğindeydi.

Yapımlarda en kaba Foreshadowing kullanımı, Flashforward şeklinde gösterimdir. Flashforward’da filmin ilerleyen dakikalarında görünen bir sahne filmin veya dizinin başına doğrudan veya farklı bir sahne şeklinde konulmasına verilen isimdir. Bu durumda, hikaye başında yanan bir ev göstermek; filmin ilerleyen zamanlarında birinin evinin yanacağını imâ etmek haline geliyor.

Foreshadowing – Önseme (Önceden ima etme) Nedir? Film ve Dizilerde Nasıl Kullanılıyor?
Foreshadowing’in bir eşya olarak kullanılması en zor tespit edilen şeklidir. Bu örnekte, filmin ilerleyen sahnelerinde labirentin önemi vurgulanmak için kravat olarak labirent deseni seçilmiş. Eğer yeşil renkte kullanılmasaydı, sadece bir tesadüf olabilirdi. Ancak, ilerleyen sekanslarda çalılardan oluşan bir labirent kendisini gösterdiğinde anlaşılıyor.

Ayrıca Bakınız: Foreshadowing

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Prequel (Ön Bölüm) Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?