Duvetyne Nedir? Film Yapımında Kumaş Çeşitleri

Duvetyne Nedir? Film Yapımında Kumaş Çeşitleri

Duvetyne (Komando bezi olarak da bilinir), bir yüzü ışığı tamamen engelleyebilen polyester bir yapıya sahip, siyah ağır bir kumaştır. Alev alması çok güçtür. Bu nedenle sıcaklık üreten ışıkların etrafında kullanmak güvenlidir.

“Komando bezi” olarak da bilinen duvetyne’nin bir yüzü ışığı yutar ve yansıtmaz. Diğer yüzü parlak küçük noktalar açığa çıkartarak nispeten ışığı yansıtır. Genel olarak stüdyoda pencereleri kapatmak, kabloları gizlemek, ekipmanı korumak, yansımaları engellemek, süzülen ışığı kontrol etmek ve daha pek çok amaç için kullanılıyor. Ayrıca Butterfly çerçevesiyle birlikte kullanıldığında, hem iç hem de dış mekan için güneş ışığını tamamen kesebilir. Butterfly çerçevesiyle ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz. İç mekanlarda gece olduğu algısını yaratmakta başarılı bir sonuç verir.

Duvetyne Nedir? Film Yapımında Kumaş Çeşitleri

Ünlü Star Wars’ın ilk filminde uzay boşluğu Duvetyne kumaşıyla yapıldı. Işığı tam süzdüğü için sahneye yakın veya uzak olduğu algılanmadı. Ayrıca bu kumaş kırışıklık belli etmediği için başarılı şekilde fon olarak da kullanılabiliyor.

Türkiye’de doğrudan Duvetyne adıyla bu ürüne erişemiyorsanız, üç iplik kadife siyah kumaşlar da aynı etkiyi sağlar. Ancak kadifelerin alev alması daha kolaydır.