Cover Set Nedir? Film Çekimi Sıralamasının Planlanması

Cover Set Nedir? Film Çekimi Sıralamasının Planlanması

Cover Set, planlanan asıl çekim yerinin kullanılamaması durumunda, önceden belirlenen alternatif çekim yerlerine verilen isimdir. Asıl çekim yeri açık havadaysa ve hava koşulları çekimin yapılmasını engelliyorsa, önceden rezerve edilen Cover Set kullanılır. Cover Set farklı şehirde veya aynı şehrin farklı bölgesinde de olabilmektedir. Cover Set seçilirken, ışık ve mekan yapısı benzer olan alternatif yerler seçilir. Genellikle dış çekim planları ertelendiğinden, benzer mekanları bulmak nispeten daha kolaydır.

Prodüksiyon şirketleri, hava tahminlerini yakından takip ederek proaktif bir yaklaşım sergileyebilir. Hafif bir yağmur çiselemesi gibi hava koşulları çekim üzerinde çok olumsuz etkilere sahip olmasa da, şiddetli yağmur ve fırtına gibi hava koşulları yalnızca ekipmana zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda gürültülü bir ortam da yaratabilir. Bu durumda diyalogların kaydı da mümkün olmaz. Bu aşamada ADR kullanılarak diyaloglar stüdyoda seslendirilebilse de, film seti olumsuzluklar sebebiyle verimli çalışamayabilir. ADR hakkındaki makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca, olumsuz hava koşullarında çekim yapmak tehlikeli olabilir. Örneğin; yıldırım düşmesi, şiddetli rüzgarda ekipmanların insanların üzerine düşmesi ve aşırı soğuk hava koşullarında ekibin veya oyuncuların zatürre geçirmesi gibi, hem oyuncu kadrosunun hem de ekibin yaralanma, hastalanma ve ölme potansiyelini oldukça yükselttiğinden kötü hava koşullarında çekim yapmak asla önerilmez.

Cover Set Nedir? Film Çekimi Sıralamasının Planlanması
Cover setlerde, asıl planlanan çekim yerini taklit etmek amacıyla, yapay kar yapılabilmektedir. Ayrıca yağmurlu bir sahne için gerçek yağmurlu mekan tercih edilir ve burada çekim yapılmasının zor olduğu düşünülürse Cover Set’e sahte yağmur da yağdırılabilir. Böylelikle hava koşulları kontrol altına alınmış olunur.

Deneyimli film yapımcıları genellikle dış çekimleri, çekim programı sıralamasında en önce yapmayı planlar ve iç mekan çekimlerini daha sonraya atar. Bir çekim planının Cover Set’e taşınması gerekirse, ekibi organize etmek çok önemlidir. Gerekirse, bir saat içinde tüm ekip toplanıp diğer sete geçebilmelidir. Organize çalışmak güç hale gelirse, uzun çalışma saatleri ve çekim planında aksamalar oluşur. Bu durum da gereksiz maliyet oluşturur.