Development Producer Nedir? Geliştirme Üreticisi Nasıl Olunur?

Development Producer Nedir? Geliştirme Üreticisi Nasıl Olunur?

Development Producer (Geliştirme Üreticisi) nedir?

Bir Geliştirme Yapımcısı, geliştirme ekibinin başındadır (veya küçük bağımsız bir şirkette kendi başına) ve yayıncılarla komisyonlar sağlayarak şirkete gelir sağlamak amacıyla hikayeleri hayata geçirmekten sorumludur.

Development Producer (Geliştirme Üreticisi) Ne İş Yapar?

Geliştirme Yapımcısı, yeni fikirler bulmak veya diğer insanların fikirlerini geliştirmeye yardımcı olmak için yaratıcı yeteneğe sahip olmalıdır. Bununla birlikte, genellikle memnun edilmesi zor olan komisyon üyelerine satış konuşması yapmaktan sorumlu olduklarından, iş bilgisine sahip olmaları ve araç kullanmaları gerekir. Geliştirme Yapımcısı fikri baştan sona bilmeli ve sahada her türlü soru ve soruyu yanıtlamaya hazır olmalıdır.

Development Producer, saha toplantısında fikrini satamazsa, ayakları üzerinde düşünmek zorunda kalacak ve alternatif öneriler sunmalıdır. Basitçe söylemek gerekirse: Eğer saha başarılı olmazsa, şirket herhangi bir komisyon alamama ve dolayısıyla para kazanmama riskiyle karşı karşıyadır!

Geliştirme Yapımcısı ayrıca rakiplerinin hangi komisyonları kazandığının farkında olmaktan sorumludur ve en son TV trendlerini takip etmek, aynı zamanda yeni trendleri tahmin etmeye ve potansiyel olarak başarılı yeni fikirleri tespit etmeye çalışırken onların görevidir. Baş Yapımcılarla çalışırlar ve bazen geliştirme ekibinin büyüklüğüne bağlı olarak Yapımcı Yardımcılarından yardım alırlar.

Anahtar beceriler

  • İyi yazma becerileri
  • Araştırma yapabilme
  • Üretim tecrübesi
  • İyi iletişim becerileri
  • Fikir sunma ve sunma yeteneği
  • Yaratıcılık
  • uyarlanabilirlik
  • Yeni fikirleri benimseme yeteneği

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bir Development Produceri için ortalama maaş 53.000 Sterlin’dir. Bununla birlikte, maaşlar yaklaşık 42.000 TL ile 60.000 TL arasında değişebilir.

Çalışma saatleri işten işe değişebilir ve o sırada üzerinde çalıştığınız projelere de bağlı olacaktır. Çoğu şirket esnek çalışma saatleri sunar, ancak bunun kapsamı bağımsız olarak mı yoksa bir prodüksiyon şirketinde mi çalıştığınıza bağlıdır.

Geliştirme Yapımcısı Nasıl Olunur Geliştirme Yapımcısı
olmak için belirli bir eğitim gereksinimi bulunmamakla birlikte, yapım, film ve diğer ilgili alanlardaki herhangi bir derece faydalı olacaktır.

Development Producer olmak, sektör ve satış konuşması süreci hakkında bilgi edinmek için daha düşük seviyeli işlerde deneyim kazanmanızı gerektirecek ve bu aynı zamanda sektördeki bağlantıları geliştirmenize de olanak sağlayacaktır.

Çoğu büyük geliştirme ekibinin Geliştirme Asistanları veya Geliştirme Asistanı Üreticileri olacaktır ve bunlar Development Producer olmak için daha düşük seviyeli giriş yolunu sunar. Böyle bir rolü garanti altına alabilirseniz, zamanla size verilen sorumluluklar artmalıdır. Bu sektördeki çoğu işte olduğu gibi, en önemli şey işinizin kalitesidir. Development Producer olmak için, sizden yeni bir şey önermeniz istenmesi durumunda sürekli olarak potansiyel fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmak akıllıca olacaktır.