Cinematographer Nedir? Görüntü Yönetmeni Nasıl Olunur?

Cinematographer Nedir? Görüntü Yönetmeni Nasıl Olunur?

Cinematographer (Görüntü Yönetmeni) Nedir?

Bir Görüntü Yönetmeni, bir filmin tüm görsel unsurlarından sorumludur. Bütün bir film veya TV prodüksiyonunda fotoğraf ve kamera çalışmalarını denetler ve yönetirler.

Cinematographer (Görüntü Yönetmeni) Ne İş Yapar?

Görüntü Yönetmeni, aslında filmi çekmekten sorumlu kişidir. Resmin ışıklandırması, kamera hareketi, çekim rengi, alan derinliği ve sahne kompozisyonu ile ilgili olarak film yönetmeninin rehberliğinde yaratıcı kararlar verme becerisine sahiptirler. Filmin renkli mi siyah beyaz mı olacağı, dijital mi yoksa filme mi çekileceği ve çekim tarzı gibi önemli kararları daha yapım öncesi aşamasında bile Görüntü Yönetmeni vermek zorundadır.

Görüntü Yönetmeni, kararları denetleyecek ve onaylayacak olan film yönetmeni ile çok yakın çalışır. Bir Görüntü Yönetmeninin işi, senaristin hikayesini ve film yönetmeninin vizyonunu gerçek filme aktarmaktır.

Daha büyük filmlerde, Görüntü Yönetmeni çekim kompozisyonu ve planlamasından yalnızca sorumluyken, daha küçük filmlerde Görüntü Yönetmeni aynı zamanda Görüntü Yönetmeni rolünü de üstlenecek ve bu nedenle ışıkla ilgilenecek ve kamera, lensler ve diğer ekipman.

Temel beceriler

  • Fotoğrafın her alanında bilgi sahibi.
  • Sanatsal göz.
  • İyi iletişim.
  • Hızlı ve yaratıcı çalışma isteği ve yeteneği.
  • Film yapımını anlamak.
  • Uzun, düzensiz ve sosyal olmayan saatlerde çalışmaya istekli olma
  • Seyahat için isteklilik.

Maaş ve Çalışma Saatleri

Deneyimli Görüntü Yönetmenleri yılda 50.000 £ ile 300.000 £ arasında herhangi bir yerde kazanabilirler. Bu alandaki maaşlar, çoğu Görüntü Yönetmeninin serbest olarak çalıştığı gerçeği nedeniyle büyük ölçüde dalgalanıyor ve bu nedenle ücretler, tamamen iş bulma sıklığını ve üzerinde çalıştıkları prodüksiyonun boyutuna bağlı.

Bir Görüntü Yönetmeni olarak, çekimler günün herhangi bir saatinde yapılabileceği için uzun, düzensiz ve sosyal olmayan saatler çalışmayı beklemelisiniz. Bazen hafta sonları da çalışmanız gerekebilir. Ek olarak, çeşitli farklı yerlerde çalışmanız gerekebilir ve bu nedenle seyahat etmeye istekli olmalısınız.

Nasıl Görüntü Yönetmeni Olunur Görüntü Yönetmeni
olmanın ilk adımı, farklı kamera ekipmanlarının nasıl çalıştığı, pozlama, kompozisyon, ışıklandırma, özel efektler ve renk kompozisyonu gibi sinematografinin temellerini öğrenmektir. Temel bilgileri öğrenmenin iyi bir yolu, fotoğrafçılık, film çalışmaları veya sanat gibi ilgili bir dereceyi incelemektir. Bununla birlikte, birçok işveren deneyime daha fazla değer verecektir, bu nedenle bir derecenizin olması her zaman gerekli değildir.

Bu kariyere girmenin bir yolu, bir Kamera Operatörü rolünden yukarı doğru çalışarak deneyim kazanmaktır. Bu, bir fotoğraf ve film çalışması portföyü oluşturmanıza ve yol boyunca deneyim kazanmanıza olanak tanır.

Teknoloji sürekli değiştiği ve geliştiği için Görüntü Yönetmeninin eğitimi asla bitmez. Bu nedenle, en son teknolojik gelişmelerden haberdar olmanız önemlidir.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.