Cinéma Vérité Nedir? Sinema Gerçekliği Hakkında Bilgiler

Cinéma Vérité Nedir? Sinema Gerçekliği Hakkında Bilgiler

Cinéma vérité (Fransızcada “hakikat sineması” veya “gerçeğin sineması”) terimi, 1960’larda Fransa’da Chronicle of a Summer ( Chronique d’un Été , 1961) filmiyle başlayan belgesel film yapımı hareketini ifade eder.

Sinema Gerçekliği Nedir?

Gerçek sinema ve “doğrudan sinema” terimleri, genellikle “gerçek” hissettiren ve senaryodan ziyade doğaçlama şekilde ‘belgesel tarzda’ veya ‘sahte belgesel (Mockumentary)’ tarzda film yapım stilini tanımlamak için kullanılır.

Bu film yapım tarzı, bir topluluğu hedef alarak günlük yaşamlarını incelemeyi hedefler. Kayıt ilerledikçe topluluktan çıkıp belli başlı karaktere odaklanılır. Geleneksel bir Hollywood filminden farklı olarak, bu türde film yapımcısı kamerada görünen olayları manipüle etmez veya gizlemek istemez, bunun yerine hikayeyi daha sonra kurgu odasında “öykü anlatımı şekline” sokar. Burada gerçek görüntüden bir anlatı hazırlanır. Bu durumda, senaryo daha çok bir özet metin formundadır.

Cinéma Vérité (Gerçek Sinemanın) 6 Temel Unsuru

Genel olarak, gerçek filmler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 1. Oyuncu olmayan kişilerle ve gerçek mekanda çekilmelidir.
 2. Tripod benzeri ekipmanlara az yer verilmelidir.
 3. Günlük durumlara odaklanmak önemlidir.
 4. Süreklilik olmalı ve senaryo benzeri hazır diyalog olmamalıdır.
 5. Genellikle sosyal ve politik konuları ele almalıdır.
 6. Yapay ışıklar yerine doğal aydınlatma kullanılmalıdır.

Cinéma Vérité’nin Kökeni Nedir?

Cinéma Vérité, 1950’ler ve 1960’ların Fransız Yeni Dalga hareketinden doğdu. O zamanlar, belgesellerin değişim zamanı çoktan gelmişti, ancak film ve ses ekipmanı stüdyodan çıkarılamayacak kadar ağır ve çok pahalıydı. Bu durumda yapımcıların ortaya çıkarabilecekleri film sınırlı olanaklarla çıkarılacağı anlamına geliyordu. 1960’ların başlarından itibaren, yeni kamera teknolojisi, film yapımcılarının gerçek dünya olaylarını daha önce mümkün olandan daha samimi ve daha az rahatsız edici bir şekilde ele almalarını sağladı. Ortaya çıkan, sinema gerçek olarak bilinen film yapım yöntemiydi. Tarz Avrupa’da ortaya çıktı, ancak Richard Leacock, Robert Drew tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da denendiğinde resmi bir sinema türüne dönüştü.

İlgili Makale  Mockumentary (Sahte Belgesel) Nedir? Filmlerde Nasıl Kullanılıyor?
Cinéma Vérité Nedir? Sinema Gerçekliği Hakkında Bilgiler
The Office (2005) Cinéma Vérité Yapım Örneği

Reality TV, Sinema Gerçekliği Olarak Kabul Ediliyor mu?

Gerçek sinema, Biri Bizi Gözetliyor gibi modern televizyon programlarının öncüsü olarak kabul edilebilir. Her iki stil de “yazılı senaryoya” sahip değildir. Tipik olarak sıradan insanları içerir. Ancak, Gerçek Sinema ile Reality şovları arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

 • Teknik Kısım: Reality televizyon programlarının çoğu, konularını yapay bir mekana (set, veya çekime uygun hazırlanmış mekan) veya diyalogların yer aldığı senaryoya bağlı çekilir. Örneğin Survivor, yarışmacıları para ödülü için yarışacakları uzak bir adaya getirir. Cinema vérité ise gerçek insanlara, gerçek yaşam durumlarına, kendi doğal ortamlarına odaklanır.
 • Olaylar: Reality TV’de ve özellikle flört programlarında, yapımcılar genellikle çekimler sırasında olaylara müdahale eder, etkileşimleri sahneler ve istenen bir sonucu elde etmek için katılımcıların davranışlarını yönlendirir veya kısıtlar. Buna karşılık, Cinema vérité film yapımcıları ise oynayanların hayatlarına mümkün olduğunca az müdahale ederler.

Cinéma Vérité Örnek Yapımları Hangileri?

 • The Office (2005)
 • The Blair Witch Project (1999) (Blair Cadısı)
 • Chronicle of a Summer (1961)