Başarılı Bir Oyuncu Olmanın Formülü Nedir?

Başarılı Bir Oyuncu Olmanın Formülü Nedir?

Hırslı insanlar her zaman başarı için çabalarlar . İster avukat, ister girişimci, dansçı veya tesisatçı olun, yeterince hırslıysanız, başarıya olan açlığınız tatmin olana kadar mutlu bir hayat yaşayamazsınız. Oyunculuk da bu durumdan pek farklı değil ve nasıl başarılı bir oyuncu olunur sorusu bazı tiyatrocuları rahatsız ediyor. Bu durumda size bir İyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber şu ki, başarılı bir oyuncu olmanın bir formülü var. Ancak kötü haber şu ki, bu formülü uygulamak kolay değil. Ama buna bağlı kalırsanız, kurallara uyarsanız formülle başarının sırrını çözebilirsiniz.

Başarılı Bir Oyuncu Olmanın Çok Gizli Formülü

İşte formül: (A + SÇ + Y) ×  Ş = B

Formül Ne Anlama Geliyor?  Bu senin başarı denklemin. Bu işte başarılı olmak için formülünüz budur. ‘A:Azim ,’ SÇ: Sıkı Çalışma, ‘Y:Yetenek ; daha sonra ‘Ş Şans‘ ile çarpılır ve sonuç ‘B Başarı’
Fark ettiğiniz gibi şans faktörü çok önemlidir. Şans ne kadar fazlaysa başarı sonucu o kadar yüksektir.

1. Azim

Azim, başarı formülünüzün temeli olacaktır .

Azim gösteri dünyasına giren her oyuncunun doğuştan gelen bir özelliği olmalıdır. O olmadan başarıya ulaşma şansınız azdır.

Gerçek şu ki : Bazılarınız, oyuncu olmaya hevesli, ilk altı ayda baş rolde oynama hevesinde. Ancak düzgün bir rolde oynamanız birkaç yıl sürebilir.

Bekleyen adaylardaki kötü düşünceler:

 • Aylardır tek bir seçme yok
 • Hiç aranmıyorum
 • Ufak işlerden sonra arayan olmadı
 • Kimse mesajlarıma bakmıyor. Benle ilgilenmiyor.
 • İnsanlardan olumsuz yanıtlar almaya devam ediyorsun.
 • Aktörlük yerine daha etkili alanlara yönelmeliyim.

Bu konuda yalnız değilsin; bu düşünceler en ünlü oyuncuların da başından geçti. Hepimiz oradaydık ve hepimiz bunun stresini yaşadık. Bununla birlikte, bunun gerçekten rekabetçi bir alan olduğunu ve her zaman ihtiyaçtan daha fazla aktör olacağını anlamalısınız . Doğal olarak, hepimiz sıkışıp kalmanın farkındalığıyla karşı karşıyayız. Sıkışmış ve aylarca, hatta bazen yıllarca ilerleyememiştir.

İlgili Makale  Gözlem Yaparak Oyunculuk Egzersizleri - Nasıl Oyuncu Olunur?

BIRAKMAYIN ne olursa olsun ilerlemeye devam edin. İnan bana, bazen her şeyi bırakıp sabit maaşlı, bir iş bulmanın ne kadar cazip olduğunu biliyorum. Bu sizin iç korku konuşmanızdır. Bu duvarı aşmanız gerekiyor. Azimli olmak yapmanız gereken tek şey! İki kez Emmy ödüllü alan aktör Kathryn Joosten bu azmin bir örneğidir.

2. Sıkı Çalışma

Bu birçok kez dile getirildi ancak bu başarı formülünün önemli bir parçası ve bazılarınız hala bunun ne kadar önemli olduğunu anlamıyorsunuz.

Gündüz seçmelere gitmek, sonra akşamları günlük derslere (devam eden, doğaçlama, reklam, komedi, vb.) katılmak ve sonra sabah erkenden kalkıp her şeyi tekrar etmek için sabah 4’e kadar işte gece vardiyası yapmak. Oyuncuların yapması gereken fedakarlık budur . İşte zor iş budur. Kendinizi desteklemeniz ve devam eden oyunculuk derslerine katılmanız veya en iyi drama okullarından birinde diploma almaya karar vermeniz gerçekten önemli değil . Ne olursa olsun çok meşgul olacaksınız ve bu yıllarca sürecek.

 • Çekimlerinize, derslerinize ve seçmelere zamanında gelin
 • Sahnelerinizi oyunculuk dersleri dışında uygulayın
 • Talimatları uygula
 • Denemekten vazgeçme
 • Dinlenmeyi unutma

Profesyonel olun ve çevrenizdeki herkese bunu yapabileceğinizi gösterin. Uzun süredir bu işin içinde olduğunuzu ve bir oyuncu olarak başarılı olmaya mahkum olduğunuzu gösterin. Kimse sadece ortaya çıkmak, para almak ve ünlü olmak isteyen gösterişli kişileri sevmez. Eğer o insanlardan biriyseniz, olmak istediğiniz yere asla ulaşamayacaksınız. Bu işe karşı tavrınızı değiştirmelisiniz, aksi takdirde, daha farkına bile varmadan, erken bir brunch için sizi yutar.

3. Yetenek

Ooh evet, tartışmalı yetenek konusu. Yapabileceğiniz çok az şeyin olduğu bu başarı formülündeki iki şeyden biri. Gerçekten “Yetenekli ol!” diyemezsiniz. birine, yapabilir misin? Kulağa saçma geliyor. Ama şunu söylüyorum: yetenekli olmalısın .

İlgili Makale  Oyuncu Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

Başarılı bir aktör olmanın bu formülündeki sır, dört bileşenin de mevcut olması gerektiğidir.

4. Şans

Son olarak, başarı formülümüzün son kısmı olan Şans da olmazsa olmazlardandır. Bazı insanlar sadece şanslı, bazıları ise değilTeorik olarak, yapmanız gereken azim, sıkı çalışma, kalıplanmış yeteneğinizi almak ve hepsini şansla çarpmak. Bununla birlikte, size karşı dürüst olmalıyım:  Bu bileşenlerin dördünün bir araya gelmesi çok nadirdir , çünkü çoğunlukla şans yeterli değildir. Ama yaptıklarında ya da daha doğrusu, şans sizinle biraz zaman geçirmek için geldiğinde ve siz gerçekten çok çalışarak, ısrarcı kalarak ve yeteneğinizi geliştirerek buna hazırlanıyorsanız işte o zaman formülde sonuca ulaşmış oluyorsunuz.