Stop Motion Nedir? Stop Motion Animatör Nasıl Olunur?

Stop Motion Nedir? Stop Motion Animatör Nasıl Olunur?

Stop Motion Animatörü Nedir?

Stop Motion, nesnelerin tek tek fotoğraflanıp, fotoğraflanan bu kareler arasında hareket değişikliği uygulanarak fiziksel olarak manipülasyon yaratılmasına denir. Bu film yapım tekniğini kullanan ve uygulayan kişiye de Stop Motion Animatörü denir.

Stop Motion Animatörü Ne İş Yapar?

Stop Motion Animatör’ün görevi, animasyon filmler, televizyon reklamları ve buna benzer hareketli görüntüler yaratmak için; modeller, kuklalar veya kil kullanmayı içeren bir dizi rolü üstlenmektir. Bu konuda uzman kişiler, dijital manipülasyon olmadan stop motion animasyon oluşturmak için fotoğraf sanatını yaratıcılık ve matematik becerisiyle birleştirirler.

Stop Motion Animator, farklı konumlardaki nesnelerin ve sahnelerin resimlerini çekerek bu görüntülerden video kaydı oluşturur. Bu resimler bir araya getirildiğinde, nesne sahne içinde kendi kendine hareket ediyormuş gibi görünür. Bu alışılmadık yaklaşım, onu elle çizilmiş bir çizgi filmden veya bilgisayar tarafından oluşturulan bir animasyondan oldukça farklı, çekici bir tür animasyon haline getiriyor. Bu teknik, şimdiye kadar yapılmış en başarılı animasyon projelerinden bazılarında kullanıldı. Günümüzde stop motion animasyonlar dijital olarak yeniden düzenlendiğinde inanılmaz sonuçlar elde edilebiliyor.

Bir Stop Motion Animatörü olarak, sahneleri dramatize etmek, etkileyici bir hikaye oluşturmak ve anlatmak istediğiniz hikayeyi daha canlı bir şekilde oluşturmak için her çekimin ışıklandırmasını ve açılarını anlamanız gerekir.

Temel Beceriler

  • Farklı aydınlatma ve açıların etkilerinin iyi anlaşılması
  • İyi fotoğrafçılık becerileri
  • Yaratıcılık
  • Projeler arasında geçiş yapma esnekliği
  • Detayları görme yeteneği
  • Sektörle bağlantılar
  • Başkalarıyla çalışabilme ve bağımsız çalışabilme
  • Sanatsal yetenek ve teknik beceriler
  • Sabır!

Maaş ve Çalışma Saatleri
Deneyimli Stop Motion Animatörleri yaklaşık 20-25.000 TL kazanabilir ve yaklaşık on yıllık bir deneyim kazandıktan sonra bu, çalıştığınız stüdyoya bağlı olarak 60.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Çalışma saatleri genellikle normal çalışma saatleridir (haftada yaklaşık 40 saat), ancak teslim tarihleri ​​yaklaştıkça hafta sonları da dahil olmak üzere fazla mesai yapmanız gerekebilir. Flexitime oldukça yaygındır.

Stop Motion Animatör Nasıl Olunur?
Bunun için; güzel sanatlar, sinema ve televizyon bölümü okumak veya başka benzer dalda bir dereceye ihtiyacınız olacaktır. Bu bölümleri okumak İhtiyacınız olan bu becerileri size sağlayacağından çok faydalı olacaktır. Bazı işverenler buna ek olarak birkaç yıllık profesyonel üretim tecrübesi talep edebilir, ancak bu her zaman gerekli değildir. Stop Motion Animatör olmak istiyorsanız ve arkanızda hiç deneyiminiz yoksa, iş deneyimi, yarı zamanlı işler, gönüllülük ve hatta staj şeklinde biraz deneyim kazanmak iyi bir fikir olabilir. Herhangi bir deneyim, deneyimsizlikten iyidir!

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.