Steadicam Operatörü Nedir? Nasıl Steadicam Operatörü Olunur?

Steadicam Operatörü Nedir? Nasıl Steadicam Operatörü Olunur?

Steadicam, prodüksiyon ürünleri satıcısı olan The Tiffen Company’nin giyilebilir kamera ekipmanının ismidir. Bu ekipmanı kullanan kameramana da Steadicam Operatörü denir. Bu çekim tekniği, markayla özdeşleştiği için ticari isimle anılmaktadır ancak farklı markaların da giyilebilir ürünleri vardır. Steadicam, “tracking” veya “mastershot” kamera hareketlerinin çekimini kolaylaştırmak amacıyla, Garrett Brown isimli görüntü yönetmeni tarafından geliştirilmiştir. İlk patent kaydı, “Cinema Products” şirketi aracılığıyla tescillenmiştir. Bu şirketin kapanması sonrasında tüm haklarının The Tiffen Company şirketine devredilmesiyle, sürüm iyileştirmelerinde farklı kişiler ve mühendisler görevi üstlenmiştir.

Normal şartlarda hareketli kamera çekimleri için ekstra bir alete ihtiyaç duyulmayabilir ancak herhangi bir alet kullanmadan yapılan çekimler oldukça sarsıntılı görünmekte ve sinematik etkiyi azaltmakta. Steadicam’in alternatifi gimbal ile çekimdir. Bir gimbal ile tracking ve mastershot çekimleri yapılabilir ve sarsıntı minör seviyede olabilir ancak, ağır ve büyük kameralarda bu şekilde çekim yapmak çok zor ve yorucu bir hal alır. İşte bu sebeple Steadicam sistemi geliştirildi. Bu sistem ile, kamera ağırlığının bir kısmını diz veya omuzlara binerek, hareket ederken yorulmanın engellenmesi ve sarsıntının minör seviyede olması amaçlanmakta.

Bu İşin Tanımı Nedir?

Steadicam icat edilmeden önce; taşınması zor teçhizatlar kurularak zaman kayıplarıyla hareketli görüntüler çekiliyordu. Günümüzde; kullanımı kolay gibi görünse de, bir Steadicam’i verimli bir şekilde kullanmak için hala uzmanlık ve fiziksel güç gerekiyor. Steadicam’i verimli kullanan bir kameraman; zemin ne kadar engebeli olursa olsun, ne kadar hızlı hareket ederse etsin, sarsıntısız yumuşak bir görüntü kaydı elde eder. Steadicam Operatörleri, çekim şekline göre Steadicam’i modüler hale getirmekten ve “take” boyunca yapılacak çekimden sorumludur. Bu nedenle senaryodaki sahneyi iyi bilmeli ve yönetmenle işbirliği içinde olması gereklidir.

Bir Steadicam Operatörünün sorumlu olduğu ekipman genellikle 40 kg civarındadır ve ayakta durarak uzun süre çekim yapması gerekir, bu nedenle ilk 30 dakika içinde operatörler çok yorulur.

Bir Steadicam’i ayarlamak ve üzerinde bir kamerayı dengelemek zaman alır. Steadicam Operatörleri sabırlı oldukları kadar deneyimli olmalı ve çekim yapmadan önce bu süreci doğru yönetmeliler. Ardından, çekim yaparken (genellikle yürürken, hatta bazen geriye doğru koşarken) dengede durabilmeli ve sette yaklaşık 40 kg’lık bir ekipman taşımanın oluşturacağı sağlık risklerden kaçınmalıdırlar.

 

Steadicam Operatörü Nedir? Nasıl Steadicam Operatörü Olunur?

Temel Beceriler

  • İyi bir görsel yetenek ve kompozisyon bazlı düşünebilme.
  • Yaratıcılık.
  • Farklı lens ve ekipman türleri hakkında bilgi sahibi olmak.
  • Teknolojiyi yakından takip etmek.
  • Yeterli kas yapısı ve vücut kitle indeksinin doğru olması.
  • İletişim beceresi.
  • Detaylara dikkat edebilme, hızlı düşünme ve problem çözme.

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bir Steadicam Operatörünün çalışma saatleri, çalıştığı prodüksiyon türüne ve çalıştığı stüdyoya bağlı olarak değişecektir. Son teslim tarihleri ​​yaklaştığında daha uzun saatler çalışmayı beklemelisiniz. Maaş açısından bu, ne kadar gelişmiş ve deneyimli olduğunuza ve yine üzerinde çalıştığınız prodüksiyon türüne bağlı olacaktır. Çekim başı alınacak ücret: 8.000 TL ile 20.000 TL arasında değişebilir.

Steadicam Operatörü Nasıl Olunur?

Steadicam Operatörü olmak için herhangi bir özel niteliğe ihtiyacınız olmayacak, ancak uygulamalı deneyime ve ilgili bilgi ve becerilere sahip olmak sizi daha iyi bir konuma getirecektir. Kamera departmanında iş deneyimi kazanabilirseniz, bu size ihtiyacınız olan gerekli becerileri sağlayacaktır. Steadicam Operatörü olarak uzmanlaşmak için Kamera Departmanında yükselmeniz gerekecek. Bir Kamera Stajyeri olarak başlayabilirsiniz.