Spagetti Western Nedir? Kovboy Filmlerinin Tarihteki Yeri

Spagetti Western Nedir? Kovboy Filmlerinin Tarihteki Yeri

Spagetti Western, 1964 ve 1973 yılları arasında Avrupa’da ve özellikle de İtalya’da çekilen kovboy filmlerini ifade etmek için kullanılır. Spagetti Western tanımı, ilk olarak aktör Aldo Sambrell tarafından İspanyol gazeteci Alfonso Sanchez ile yaptığı röportaj sırasında kullanıldı. Bu film türü; Euro-Western, Macaroni-Western, Italian-Western (bu tanım özellikle Almanya’da kullanılır) ve Western Al’Italiana gibi farklı şekillerde de isimlendirildiği oluyor. Bu ismin kullanılmasının en önemli nedeni, İtalya’da yapılan düşük bütçeli filmleri aşağılamak amaçlı olmasıdır. Ancak, bu türde birçok prestijli film de yapıldı.

Spagetti Western Nedir? Kovboy Filmlerinin Tarihteki Yeri

Avrupa sinemasının önde gelen türlerinden biri olan Western, 1930’dan 1960’a kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler bir türdü. Büyük küçük demeden tüm stüdyolar her hafta kovboy filmi çekiyordu. Western türü için her şey, bu yıllarda harikaydı. Ancak, 1950’lerin sonunda bu türdeki filmlerin, televizyon ekranlarına geçmesiyle ücretsiz olarak herkes tarafından izlenebilir olduğundan, stüdyoların kazançları azaldı ve yapımcılar bu türde filmler yapmak istemedi.

Kovboy filmleri Amerika’da popülaritesini kaybetmeye başlasa da Avrupalılar arasında popülerliği hiç azalmadı. Bu nedenle Avrupalı ​​film yapımcıları kovboy filmlerinin boşluğunu yeteri kadar doldurdu. O dönemde İtalyan sineması neo-realist hareketten etkilenmişti. Bu dönemde Pasolini, Visconti ve Fellini gibi sinemacılar yüksek sanatsal değerde eserler üretme eğilimindeydiler. Ancak, bu yetenekli film yapımcıları ülkenin kuzey kesiminde yer almaktaydı. Ülkenin güneyinde (Roma) bulunan Cinecittà Studio, çoğunlukla Amerikan filmlerinin uyarlamalarını yaptı. Yılda 200’den fazla film çeken yapım şirketi, sinemayı bir sanattan çok ticari bir meta olarak görüyordu. 60’lı ve 70’li yıllarda bu stüdyoda çekilen filmlerin çoğunluğunu Western filmleri oluşturuyordu.

Ayrıca Bakınız: Spagetti Western

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.