Kitchen Sink Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?

Kitchen Sink Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?

Kitchen Sink, birbirinden farklı; kavramlar, dönemler, mitolojiler ve diğer tüm olgularla yeni kurgusal bir evren yaratma işlemine verilen isimdir. Örneğin, dinazorların çağıyla, kovboyların çağı farklıdır ancak, Kitchen Sink ile dinazorların yaşadığı bir kovboy evreni kurgusal olarak yaratılabilir. Bu yöntemle, hayal gücünün sınırları zorlanarak benzersiz senaryolar üretilmek amaçlanmaktadır.

Kitchen Sink Nedir? Sinemada Kullanımı Nasıldır?
Hellboy 2019 filminde, mitoloji evreniyle günümüz evreni birleşmiştir.

Kitchen Sink ile üretilen evren kendi içinde tutarlı olmalıdır. Yaratılan bu kurgusal evrende herkesin ölümsüz olması, senaryoları çıkmaza sokabilir. Bu türde üretilen filmlere örnek vermek gerekirsek, Bright filmi örnek verilebilir. Perilerin, elflerin ve orkların günümüzde birleştiği bu yapım, alternatif bir evrende geçmektedir. Orklar ve elfler orta dünya evreninin birer ürünüdür. Ancak günümüz evrenine dahil edilmesi durumunda, oluşabilecek mantık hataları için ayrıca fikirler üretilerek senaryo geliştirmesi yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan filmlerin tamamı, fantastik film kategorisine girebilir. Çünkü evrenlerin birleştirilmesi bir fantezi ürünüdür. Birkaç örnek film:

  • Kovboylar ve Uzaylılar – Cowboys & Aliens (2011)
  • Şirinler – The Smurfs
  • Başlat – Ready Player One
  • Hellboy
  • Bright

Bu durumun bir benzer çeşidine Crossover denilir.

Croosover Nedir?

Yapım şirketlerinin, yapımını üstlendiği film veya televizyon dizileri gerçek dünyadan bağımsız kurgusal bir dünyada hikayelerini anlatmaktadır. Bu kurgusal evrenlerin, kendilerine ait kuralları ve karakterleri vardır. Crossover, bu farklı evrenlerdeki karakterlerin veya nesnelerin aynı evrende yan yana gelmesine verilen isimdir. Örneğin The Simpsons ve Family Guy isimli iki tv dizisinin yaratıcıları farklıdır. Ancak iki evreninde karakterlerinin yan yana geldiği bir tv dizisi bölümüne sahiptir.