SHOTGUN MIC Nedir? SHOTGUN Mikrofonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SHOTGUN MIC Nedir? SHOTGUN Mikrofonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Shotgun mikrofon (SHOTGUN MIC), başarılı bir ses kaydı için doğrudan ses kaynağına doğrultulan ve tek yönlü ses kaydı alabilen bir mikrofon türüdür. Shotgun mikrofonlar, her yönden ses yakalayan çok yönlü mikrofonların aksine, mikrofonun yanlarından veya arkasından gelen sesleri yumuşatır ve sadece mikrofonun önünden gelen sesleri yakalamaya duyarlı şekilde çalışır. Shotgun mikrofonların gövdesi bir av tüfeğinin namlusu gibi şekillendirildiği için bu şekilde adlandırılmıştır. Film yapımında boom direkleri ile kullanılırlar veya bir kameraya monte edilebilirler.

SHOTGUN MIC Nedir? SHOTGUN Mikrofonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
SHOTGUN MIC Boom direği ile kullanım örneği.

Tek yönlü mikrofonların üç farklı türü vardır; cardioid, supercardioid, ve hypercardioid.

En yaygın tek yönlü mikrofon cardioid türüdür. Duyarlılık kalıbı bir kalp şeklindedir, bu nedenle “cardioid” adı verilmiştir. Çeşitli farklı amaçlar için kullanılabilecek kadar çok yönlü olsa da, cardioid mikrofonlar; röportajlar, canlı haber ve spor yayını etkinliklerinde daha çok tercih edilir.

Supercardioid mikrofonlar, cardioid mikrofonlardan daha fazla ses yumuşatması sunar. Ses yakalamada cardioid mikrofonlardan daha dirençli olabilirler, ancak sesi kaydedilen kişinin hareketleri ve konumu sınırlanmaktadır. Konuşan kişinin mikrofonun karşısında sabit bir şekilde kalması gerekir. Supercardioid mikrofonlar, belirli kaynaklardan ses yakalamak için mükemmeldir ve operatörler tarafından film setlerinde en sık kullanılan boom mikrofonlarıdır.

Hypercardioid mikrofonlar, mikrofonun yan taraflarına yaklaşan seslerin neredeyse tamamının kesilmesini sağlar. Tipik olarak enstrüman kayıtlarında kullanılırlar, arka plan gürültüsünün en iyi şekilde engellenmesini sağlarlar. Aynı zamanda ses kaydı alınan noktanın sabit şekilde konumlandırılmasını gerektirirler.

SHOTGUN MIC Nedir? SHOTGUN Mikrofonlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Mikrofon Kayıt yakalama türleri. Kırmızı alan sesin miktarı ve hangi yönde kaydı yakaladığını belirtir.

Cardioid Mikrofonlar Nedir?

Cardioid mikrofonların ön tarafı geniş bir açıyla karşıdan gelen sesleri yakalıyor. Arkadan gelen sesleri yakalamaz.

Supercardioid Mikrofonlar Nedir?

Supercardioid mikrofonlar da ön tarafı geniş bir açıyla, karşıdan gelen sesleri yakalamasına ek olarak arkadan gelen seslerin de bir kısmını yakalıyor. Arkadan gelen sesler daha yumuşak şekilde duyuluyor.

Hypercardioid Mikrofonlar Nedir?

Hypercardioid mikrofonlar da ön tarafı geniş bir açıyla, karşıdan gelen sesleri yakalamasına ek olarak arkadan gelen seslerin de bir kısmını yakalıyor. Arkadan gelen sesler daha net şekilde duyuluyor.

Omnidirectional Mikrofonlar Nedir?

Omnidirectional mikrofonlar her yönden gelen seslerin tamamını yakalıyor. Ses miktarı yumuşamaz.

Figure 8 Mikrofonlar Nedir?

Figure 8 Mikrofonlar hem önden gelen hem arkadan gelen sesleri eşit oranda yakalar. Yanlardan gelen sesleri yakalamazlar.

Shotgun Mikrofonlar Nedir?

Önden gelen sesleri dar bir açıyla yakalar. Yandan gelen sesleri yumuşatarak neredeyse duyulmayacak şekilde yakalar. Arkadan gelen sesleri daha yumuşak şekilde yakalar. Sinema için en tercih edilen ses yakalama türüdür.

Ayrıca Bakınız: Shotgun mic

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.