(Back To Back) Nedir? Film Yapımında Ne Anlama Geliyor?

(Back To Back) Nedir? Film Yapımında Ne Anlama Geliyor?

Back To Back (Arka arkaya veya art arda) anlamına gelen ve tek bir prodüksiyonla, birden fazla filmin; çekilip, düzenlenip, piyasaya sürülmesini ifade eder. Örneğin, ilk film başarılı olursa, yapım şirketi ikinci ve üçüncü filmin arka arkaya çekilmesi için prodüksiyonu sonlandırmaz. İlk filmin çekimi sonrası 1 ay gibi bir sürede yapımda görevli herkes için bir sözleşme hazırlanabilir. Bu sürede varsa, sakal ve bıyıkların kesilmemesi veya farklı bir projede belli süre çalışılmaması gibi maddelere yer verilir. Böylelikle ilk filmin başarılı olup olmayacağını görmek için yeteri kadar zaman mevcut olur.

Yapımı Güvence Altına Almak

Bu uygulama, setleri yeniden oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırmak gibi zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan birçok avantaj sunar. Ayrıca, prodüksiyon sırasında oyuncuların ve set çalışanlarının farklı projelerde yer alması gibi zaman çakışmalarının önüne geçerek projeyi güvence altına alabilir.

Yapımları arka arkaya çekmek, izleyicinin filme olan ilgisinin korunmasına yardımcı olur ve zaman boşlukları olmayan hikayelerde, oyuncuların yaşlanma belirtilerini en aza indirir. Bu, olgunlaştıkça sesleri hızla değişebilen genç oyuncular için özellikle önemli bir husustur. Back To Back uygulanan, en bilinen prodüksiyon Yüzüklerin Efendisi üçlemesidir. Genellikle bu kararın alındığı filmler bir yıl arayla vizyona girmektedir.