Script Supervisor Nedir? Senaryo Süpervizörü Denetçisi Kimdir?

Script Supervisor Nedir? Senaryo Süpervizörü Denetçisi Kimdir?

Script Supervisor (Senaryo Süpervizörü); yazılan senaryonun, çekim sırasındaki akışından sorumlu olan kişidir. Bu nedenle senaryoyu iyi şekilde ezberlemeleri gereklidir. Senaryo Süpervizörü, senaryodaki sahneleri kısımlara böler ve en ufak ayrıntılarına kadar inceler. Eğer bir Script Breakdown (Senaryo Dökümü) varsa, Senaryo Süpervizörü tarafından hazırlanması tercih edilir.

Script Supervisor Nedir? Senaryo Süpervizörü Denetçisi Kimdir?

Script Breakdown Nedir?

Script Breakdown; senaryodaki mizansenleri, yani diyaloglar dışında kalan kısımlarda yer alan; oyuncular, figüranlar, eşyalar, kıyafetler, aksesuarlar, mekanlar gibi görüntüye doğrudan aktarımı sağlanacak unsurları listelemektir. Her unsur için renkli kalemle mizansen kısmı işaretlenir, ve listeye kendi renklerinde eklenir. Bu nedenle her ayrıntıyı yakalayan bir denetçiyle, listelemenin yapılması tercih edilir.

Süreklilik, Devamlılık (Continuity) Nedir?

Süreklilik, Devamlılık (Continuity), bir yapımda farklı farklı sahneler birleştiğinde mantıksal ve görsel hataların önüne geçmek için uyulması gereken temel kurallardan biridir. Örneğin bir sahnede karakter kırmızı gömlek giyiyorsa hemen sonraki sahnede mavi bir gömlek giyerse süreklilik hatası meydana gelir. Her bir sahneyi çekerken kamera ayarlarından sahne ekipmanlarına kadar çok sayıda ayrıntıyı takip etmek zor olabilir. Çekimlerde gözden kaçan hatalar birleştiğinde, süreklilik olarak adlandırılan hikaye anlatımının bütünlüğünü etkileyecek sorunlara neden olabilir. Süreklilik hataları en yaygın film hatalarından biridir ve düşük bütçeli bağımsız filmlerden, yüksek prodüksiyonlu filmlere kadar her şeyde ortaya çıkabilirler.

Script Supervisor Nedir? Senaryo Süpervizörü Denetçisi Kimdir?
Örnek bir süreklilik hatası. Devam eden take’de, yenilen yiyecek değişiyor. Script Supervisor, bu durumu görüp düzeltmeliydi. Eğer mecburiyetten bu sahne kullanıldıysa, yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılır.

Script Supervisor (Senaryo Süpervizörü), hem prodüksiyon öncesinde (Pre-Production), hem de Prodüksiyon sırasında aktif olarak görevlidir. En bilinen görevi, senaryonun çekimi sırasında, sahneler arasındaki tutarlık ve sürekliliği sağlamaktır. Yani, süreklilik hatalarını düzeltmekten, Script Supervisor sorumludur. Ayrıca, hiçbir diyaloğun atlanmadığından emin olmalıdır. Bu nedenle film setinde düzenli olarak bulunur ve sahneleri tek tek takip ederek, en ağır sorumluluğa sahip olurlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.