Ratchet Pulls Nedir? Film Çekiminde Kanca ve Halatlar

Ratchet Pulls Nedir? Film Çekiminde Kanca ve Halatlar

Ratchet Pulls; film setinde, uçma sahnelerini çekerken, oyuncunun havaya kaldırılması ve havada durmasını sağlamak amacıyla kullanılan makaralı kablo sistemini ifade eder. Her ne kadar uçma sahneleri için kullanılsa da, bunun dışındaki birçok sahne için de kullanılmasına ihtiyaç duyuluyor. Örneğin dövüşme sahneleri, zıplama sahneleri vb.

Ratchet Pulls; sette görünmeyen bir vinç aracılığıyla, oyuncu üzerine takılan halatların uzaktan kontrolü sayesinde istenilen etkiyi sağlar. Bu durumda, filmde görünen halatlar post prodüksiyon aşamasında görüntüden dijital yolla silinir. Bu nedenle halatların mümkün olduğunca ince ve güçlü olması büyük bir öneme sahiptir. Bu iş için, diğer halatlardan farklı olarak özel üretilmiş halatlar; hem ince görünmesini, hem de çok yüksek ağırlıkların kaldırılmasını sağlar. Böylelikle dijital yolla silinirken kolaylık ve rahatsız edici diğer unsurları ortadan kaldırır.

Ratchet Pulls Nedir? Film Çekiminde Kanca ve Halatlar

Ratchet Pulls; oyuncu üzerine takılırken iyi bir planlama yakılması şarttır. Bir halat oyuncunun kıyafetine takılmaz. Çünkü kıyafet üzerine takılırsa, kıyafette yırtılma meydana gelir. Ayrıca, oyuncu havaya kaldırılırken önce, kıyafet kalkacağından, post prodüksiyon aşamasında kalkan kıyafetleri düzeltmek imkansızlaşır. Bu nedenle, oyuncunun kıyafeti altına yerleştirilen bir ağırlık sabitleme kemerine halatın uçları takılır. Kıyafette kumaşın kalkmaması için, sırt veya bel çevresinde delikler açılır. Böylelikle tüm ağırlık, sabitleme kemeri üzerine biner. Bu durumda, oyuncunun kemiklerinin çıkması veya farklı şekilde yaralanması durumu oluştuğundan, sabitleme kemeri genellikle bel veya sırt kısmında kullanılır. Bir sahnenin gerçekleştirilmesi gerçekten tehlikeliyse, dublör kullanılabilir.

Ratchet Pulls’un uzaktan kontrolü, birden fazla kişi tarafından yapılabilir. Örneğin, bir kişi oyuncuyu kaldırırken, diğer kişi, oyuncuyu ileri doğru itmek için halatları kontrol edebilir. Kontrolü sağlayan bu kişilere, Pulls operatör denir. Pulls operatörler, en az oyuncular kadar sahneyi iyi şekilde ezberlemelidir. Oyuncunun hangi replikten sonra zıplayacağı veya hangi hareketleri yapacağını iyi şekilde bilerek, bu sahneler geldiğinde halatları çekmelidirler. Bu aşamaları ezberlemek veya en etkili hareketi sağlayabilmek için, oyuncunun ağırlığıyla eş değer biriyle prova yaparlar. Bu kişi dublör değildir. Oyuncuyla benzer olması gerekmez.

İlgili Makale  Hot Set Nedir? Film Setinde Dekor ve Eşyaların Konumları
Ratchet Pulls Nedir? Film Çekiminde Kanca ve Halatlar

Ratchet Pulls, amatör şekilde hazırlanması için sette basit makara sistemi kullanılır. Bu durumda, bir halatı çekmek için 2 kişinin güç kullanması gerekebilir. Daha profesyonel şekilde olanı, pahalı vinçler ile elektronik şekilde yapılır. Eğer vinç kullanılacaksa, operatöre telsiz yoluyla komutlar verilir.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.