SCRIM (Tel Örgü Paneli) Nedir? Film Yapımında Kullanım Şekli

SCRIM (Tel Örgü Paneli) Nedir? Film Yapımında Kullanım Şekli

Scrim, film yapımında ışık yoğunluğunu azaltmak için veya ışığı yumuşatmak için, ışık kaynağının önüne yerleştirilen metal yapıdaki tel örgülü panellere verilen isimdir. Çeşitli boyut ve şekillerde üretilmektedir ancak film setinde genellikle daire şeklindeki hali kullanılıyor. Işıklar enerji kaynağından kısıldığında, ampul tipine bağlı olarak daha sarı veya daha mavi bir beyaz dengesi oluşabilir. Beyaz dengesindeki değişiklik istenmeyen bir şeydir. Bu durumda scrim yerine half-scrim denilen, yarım panel ışık kaynağına yerleştirilebilir. Böylelikle ışık kaynağının bir bölümü tam ışık verirken diğer bölümü yumuşak ışık yansıtır.

Half-scrim’i ışık kaynağında kullanmak, bir sahnenin yalnızca bir bölümünde ışığı keserken, ışığın diğer her şeyin üzerine düşmesine izin vermek için kullanışlı olabilmektedir. Bu, kısmen çekimlerde bazı durumlarda yararlı olabilir. Örneğin sadece karaktere ışık yansıtılarak, arka plana ışık yansıtmak engellenebilir.

Scrim Çeşitleri Nelerdir?

Scrim panellerin farklı formatları vardır. Bunlar ışığı kesme şiddetini belirler. Scrim’lerde, içinde kaç tane tel örgü tabakası olduğunu belirtmek için dışı kırmızı veya yeşil boya ile belli edilir.

“Tek” olarak bilinen yeşil scrim, bir kat tel örgü içerir ve ışığı yarım keser.
“Çift” olarak adlandırılan kırmızı scrim, ışığı daha iyi kesen iki kat tel örgü içerir.

SCRIM (Tel Örgü Paneli) Nedir? Film Yapımında Kullanım Şekli
Scrim Çeşitleri

Ayrıca Bakınız: Scrim

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

İlgili Makale  Chiaroscuro Lighting Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılır?