Chiaroscuro Lighting Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılır?

Chiaroscuro Lighting Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılır?

Chiaroscuro Lighting, dramatik ve duygusal bir görüntü oluşturmak için bir nesne veya kişinin karanlık bir arka plan önünde kontrast oluşturacak bir aydınlatma şekliyle fotoğraflanmasını ifade eder. Buraki kontrasttan kasıt, siyahların ve aydınlık alanların en yüksek seviyede kullanılması anlamına geliyor. Chiaroscuro, İtalyanca gölge ve ışık anlamına gelen bir terimdir ve sanat eserlerindeki kontrast etkisini tanımlamak için kullanılır. Bu terim ilk olarak Rönesans döneminde kullanılmıştır. Ciaroscuro Lighting,’in, Cameo Lighting’den farkı ışığın üstten gelmesi veya fotoğraflanan kişinin yüzünün tamamının görünmemesi gibi bir zorunluluğun olmamasıdır. Chiaroscuro Lighting’de ışık; alttan, arkadan, karşıdan veya yanlardan gelebilir. Cameo Lighting hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Chiaroscuro Lighting Nedir? Sinemada Nasıl Kullanılır?

Amerikalı film yapımcısı Cecil B. DeMille, “Rembrandt Lighting” adını verdiği bir aydınlatma düzenini kullanarak filmde chiaroscuro uygulayan ilk kişi olarak bilinir. Bu, 1915 tarihli The Warrens of Virginia filmini yönetirken oldu. Rembrandt aydınlatma, ışık kaynağının karşısında, öznenin yanağında ters üçgen bir ışık şekli oluşturmak için bir ışık ve bir reflektör (veya iki ışık) kullanan bir aydınlatma düzenidir. Bu tekniğin sonucunda, fotoğraflanan kişinin yüzünde keskin gölge hatları oluşur.

Ayrıca Bakınız: Işık ve Gölge

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.

 

İlgili Makale  SCRIM (Tel Örgü Paneli) Nedir? Film Yapımında Kullanım Şekli