Protagonist ve Antagonist Nedir? Senaryoda Karakter Yapıları

Protagonist ve Antagonist Nedir? Senaryoda Karakter Yapıları

Protagonist ve Antagonist, karakter tiplerini belirtmek için kullanılan bir tanımlamadır. Bir hikayede, bu tip karakterleri sınıflandırmak için, hikaye kendi içinde analiz edilir. Yani, bir karakterin antagonist olduğunu anlamak için hikayede yer alan diğer karakterleri incelemek gerekir.

Protagonist (Eksen Karakter) Nedir?

Protagonist, Yunanca bir kelimedir ve ana karakter anlamına gelir. Hikayelerdeki protagonist karakterler; kitap, film ve video oyunlarında sıklıkla görülen ve olayların, etrafında döndüğü kişiyi temsil eder. Yani, protagonist karakterler yapımdaki ana karakterdir ve birden fazla kişiden oluşuyor olabilir. Genel olarak film ve dizilerin ana karakterleri iyi tarafta resmedildiği için protagonist karakterler iyi olan karakterlerle özdeşleşmiştir. Ancak, protagonist karakterler gri veya kötü eylemler gerçekleştiren bir kişilik sergileyebilir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirsek, American Psycho filmi iyi bir örnek olur.

Protagonist ve Antagonist Nedir? Senaryoda Karakter Yapıları

Antagonist Karakter (Karşıt Karakter) Nedir?

Antagonist karakterler, protagonist karakterlerin zıttı olarak kabul edilir. Yani, hikayedeki ana karakterin (Protagonist) yapısına zıt bir profile sahiptir. Amacı, karşıt olmak ve hikayede çekişme yaratmaktır. Bu nedenle ana karakterle mücadele içinde görülür. Tıpkı protagonist karakterler gibi, antagonist karakterler de hem iyi hem de kötü olabilir.

Ayrıca Bakınız: Protagonist

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.