Pan Shot Nedir? Kamera Hareketleri: Pan Shot Nasıl Kullanılır?

Pan Shot Nedir? Kamera Hareketleri: Pan Shot Nasıl Kullanılır?

Pan Shot, sinematografide bir kamera hareketidir. Kameranın tabanı sabit kalırken lensin sola veya sağa döndüğü yatay bir kamera hareketini temsil eder. Film yapımında kullanılan en temel kamera hareketlerinden biridir. Yapması basit olsa da yönetmenin uygulayış şekline göre çok yönlü olabilmektedir. İster akıllı telefonunuzla çekim yapan acemi bir yönetmen olun, ister deneyimli bir profesyonel olun, pan çekimin nasıl ve ne zaman kullanılacağını bilmek önemli bir beceridir.

Pan Shot Nedir? Kamera Hareketleri: Pan Shot Nasıl Kullanılır?
Pan Shot Nedir? Kamera Hareketleri: Pan Shot Nasıl Kullanılır?

Pan Shot Nedir?

Sinematografide, pan shot, kameranın tabanı sabit bir konumda kalırken sola veya sağa döndüğü yatay bir kamera hareketidir. Pan terimi, çok geniş bir görüntüyü tanımlayan “panorama” kelimesinden gelir. Benzer şekilde, bir kamera panı, çok geniş bir sahnede sabit bir nokta üzerinde dönerek izleyicinin göremediği kısımları göstermek için kullanılır.

 

Film Çekerken Pan Shot Kullanmanın 3 Yolu

Film çekiminde pan çekimleri kullanmalarının üç geleneksel yolu vardır:

  1. Bir konum belirlemek için: Kamera kaydırma daha geniş bir görüş alanı sağladığından, izleyiciye tek bir kadraja sığmayacak daha geniş bir perspektif göstermenin harika bir yoludur. Örneğin, bir karakterin okyanusta bir salda mahsur kaldığı bir sahnede, görünürde hiç kara olmadığını göstermek için kamera ufuk çizgisinden sağa veya sola doğru kaydırabilir.
  2. Hareketi takip etmek için: Ekran boyunca hareketli nesneleri izlemek için pan çekimleri kullanabilirsiniz.
  3. Bilgileri ortaya çıkarmak için: Belirli ayrıntılara veya karakter bilgilerine dikkat çekmek için kamera kaydırmalarını kullanabilirsiniz. Bu çekim türü “pan to” çekimdir. Çünkü kamera hareketi başka bir hareketli nesneye bağlı değildir. Örneğin, bir dedektifin bir suç mahallini araştırdığı bir sahnede, dedektifin odadan çıkışını gösterebilir, ardından dedektifin gözden kaçırdığı gizli bir ipucunu ortaya çıkarmak için kamera olay mahallinin belirli bir noktasına kayabilir.

 

Whip Pan Nedir?

Whip Pan (“swish pan” olarak da bilinir), kameranın hareket bulanıklığı etkisi yaratacak kadar hızlı pan yaptığı daha hızlı bir pan çekim türüdür. Yönetmenler aynı yerin farklı bölümleri arasında ileri geri hareket etmek, bir sahnedeki enerjiyi artırmak, sahneler arasında geçiş yapmak veya zamanda ileri veya geri gidildiğini belirtmek için bu pan çeşidini kullanır.

İlgili Makale  Çekim Senaryosu Nedir? Kamera Hareketleri Nelerdir?
Pan Shot Nedir? Kamera Hareketleri: Pan Shot Nasıl Kullanılır?
Whip Pan Örneği

Panning, Tilting, and Trucking: 3 Tür Kamera Hareketi

Eğimli çekimler ve Trucking tekniğiyle yapılan çekimler, kaydırmalı çekimlerle benzer özelliklere sahiptir, ancak nasıl farklı olduklarını bilmek önemlidir.

  • Panning: kameranın tabanı sabit kalırken tek bir noktada yatay olarak döndüğü bir kamera hareketidir.
  • Tilting: kamera tabanının sabit bir konumda kaldığı dikey bir kamera hareketidir.
  • Trucking: tüm kameranın genellikle bir ray üzerinde sağa veya sola hareket ettiği bir dolly çekimine benzer yatay bir kamera hareketidir. Diğerlerinden farkı kamera tabanı sabit değildir.

Fotoğrafçılıkta Kaydırmalı Çekimler Nasıl Kullanılır?

Kaydırma, film veya video kameralarla çalışırken yaygındır, ancak bunu fotoğraf çekmek için de kullanabilirsiniz. Hareketli bir modelin görüntüsünü yakalamak için, pozlama süresi boyunca modeli takip etmek için kamerayı kaydırın. Bu teknik, bulanık bir arka planla sonuçlanır ve fotoğrafa bir hareket hissi verir. Pan çekimler, bisikletçiler, koşan hayvanlar ve hareket eden araçlar gibi hızlı hareket eden cisimleri fotoğraflamanın etkili bir yoludur.

Pan çekim yapan bir fotoğrafçıysanız, kameranın sarsılmasını önlemek için döner başlı bir tripod veya monopod kullanın. Hareketli cisimlerin hareketsiz pan çekimleri, diğer aksiyon fotoğrafçılığı türlerinden daha yavaş bir deklanşör hızı gerektirir ve tam hız, merceğin odak uzunluğuna, cisimin hızına ve kameranın hem hareketli cisime hem de nesneye olan mesafesine bağlıdır.

Ayrıca Bakınız: Pan Shot

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.