Bağımsız (İndie) Film Nedir? Filminizi Nasıl Tanıtabilirsiniz?

Bağımsız (İndie) Film Nedir? Filminizi Nasıl Tanıtabilirsiniz?

Bağımsız filmler, büyük bütçeli yapım stüdyolarına bağlı olmadan çekilen filmlerdir. Genellikle düşük bütçeli filmler olarak da biliniyorlar. Devlet desteği veya çeşitli fonlamalar ile bütçesi yüksek ancak yine de bağımsız filmler mevcut. Film süreci, yönetmen ve yapımcıların kurgusu bitmiş ve izlenmeye hazır bir film ortaya çıkardığında bitmez. Film izlenmeye hazır hale geldikten sonra süreç, pazarlama ve film tanıtımına geçer. Film tanıtımı yönetmenler için; yazma, yapım öncesi hazırlık, storyboard hazırlama, sahneleme, oyunculara koçluk yapma, kurgulama ve özel efektler ekleme kadar yetenek gerektirmese de filminizin genel başarısı için kritik öneme sahiptir. Sağlam bir tanıtım olmadan filminiz için seyirci bulamayabilirsiniz.

Bağımsız (İndie) Film Nedir? Filminizi Nasıl Tanıtabilirsiniz?
Bağımsız (İndie) Film Nedir? Filminizi Nasıl Tanıtabilirsiniz?

Bağımsız (İndie) Bir Filmi Tanıtmanın 5 Yolu

Filminizin bağımsız film festivallerinde gösterilmesini ummanız veya YouTube ya da Vimeo gibi video platformlarında keşfedilmesini beklemeniz yanlış olur. Filminizi tanıtmak istiyorsanız bir film tanıtım planına ihtiyacınız olacak. Dijital teknolojinin ortaya çıkışı film endüstrisini farklı bir konuma getirdi. Günümüz teknoloji dünyasında artık bir iş yılında, sinema tarihinin ilk elli yılının toplamından daha fazla film çekiliyor. Hal böyle olunca filminizi diğer filmlerin arasından sıyırtmak için sağlam bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Büyük stüdyolar, uzun metrajlı filmlerini tanıtmak için çok çeşitli finansal ve ticari kaynaklara sahiptir. Bağımsız bir film yapımcısı veya yönetmeni olarak bu tür kaynaklara sahip olmayacaksınız, ancak yine de birçok kişiye ulaşabilirsiniz. İşte önerilerimiz:

  1. Etkileyici fragmanlar (Trailer) oluşturun: Dijital çağda bile, film fragmanları hala film pazarlamasının büyük bir bölümünü oluşturuyor. İyi bir fragman sürükleyici olmalı ve ilk birkaç saniye içinde seyircinin ilgisini çekmelidir. Sadece belirli bir hedef kitleye yönelik film yapmış olsanız bile kitleniz dışındakileri ustaca hazırlanmış bir fragmanla yakalamanız gerekir. Fragmanında tüm filmi gösteren yapımlar, fragramanın filmden alakasız olduğu yapımlar buna iyi bir örnektir.
  2. Pazarlamanızı Sosyal medyada Yapın: Sosyal medya siteleri aynı zamanda internet reklam platformlarıdır. Bu platformlarda reklam yayınlamak muazzam miktarda izleyici yakalamanıza izin verir. Yaş, cinsiyet, gelir ve özel ilgi alanları gibi özellikleri seçerek ulaşmak istediğiniz insan türlerinin bir listesini yapın. Dijital mecralarda reklam verdiğinizde, reklamınızın listenizde belirlediğiniz türdeki sinemaseverlere gösterildiğinden emin olun. Günümüz medya pazarında, çevrimiçi pazarlama (ve özellikle sosyal medya pazarlaması) billboard ve gazete reklamlarından daha etkili hale gelmiştir.
  3. Basit bir film sitesi oluşturun: Harika bir fragmanınız ve planlanmış kampanyanız varsa, potansiyel izleyicileri filminizin web sitesine yönlendirmek isteyebilirsiniz. İnternetin ilk zamanlarında, pazarlama uzmanları, diğer yapımların arasından sıyrılmak için web sitelerinde etkileşimli oyunlar ve özel içerikle doldurulması gerektiğine inanıyordu. Bugünün film web sitelerinin böyle ekstralara ihtiyacı yok. Sadece fragmanı ve onu izlemek için bağlantılar içeren harika görünümlü bir açılış sayfası oluşturmanız yeterli.
  4. Yerel sinemalar ile anlaşın. Film yoğunluğunun az olduğu bir dönem seçerek yerel sinema salonlarıyla doğrudan anlaşma yapabilirsiniz. Unutmayın ki bir çok seyirci filmi izlemeden önce sinema salonundaki afişlere bakarak karar verir. Bu nedenle filminizin adı ve başarılı bir film afişine sahip olmak size izleyici kazandırmakta oldukça fayda sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Bağımsız Sinema

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.