Oyunculuk Kariyeri Nasıl Finanse Edilir Oyunculuktan Para Kazanma

Oyunculuk Kariyeri Nasıl Finanse Edilir Oyunculuktan Para Kazanma

Bir oyuncunun kariyer yolculuğu kolay değil. En az birkaç yıldır bu işin içinde olan herkes bunu doğrulayacaktır. Aktörler , motivasyon eksikliğinden kilo sorunlarına kadar birçok farklı nedenden dolayı defalarca başarısız oluyorlar. Ancak çoğu oyuncunun başarılı olamamasının başlıca nedeni, parasızlıkları ve başladıkları oyunculuk kariyerini finanse edememeleridir.

Oyunculuk sadece uzun bir süre çok para kazanamayacağınız bir şey değil, aynı zamanda her ay sizi borçlu çıkarmaya başlayacak bir şeydir. Fotoğraf çekimleri, özgeçmiş baskıları, oyunculuk dersleri, demo kayıtları, seçmelere katılma, özel ve diyalekt koçları, daha fazla oyunculuk dersi gibi durumlara ayrıca para harcamanız gerekebiliyor.

Diğer aktörlerle aynı profesyonel düzeyde rekabet etmek istiyorsanız yatırım yapmanız gereken çok fazla şey var ve yatırımınızın geri dönüşü yok denecek kadar az. Bu nedenle oyunculuk kariyerinin nasıl finanse edileceği konusunda dikkatli bir planlama yapmanız gereklidir.

Oyunculuk Kariyeri Nasıl Finanse Edilir

Acemi aktörlerin çoğunun bir finansal stratejiye sahip olmayı düşünmemesinin nedenlerinden biri, parasızken çok zengin ve ünlü olan oyuncuları düşünmeleridir. Bu hikayelerin tamamı doğru değil. Herkes ünlü film yıldızları kadar şanslı olmayacak. Bu da bu kariyer seçiminizin bir maratona daha iyi hazırlanmanız ve ilk engelinize çarptığınız anda pes etmemeniz gerektiği anlamına geliyor.

Oyunculuk Kariyeri Nasıl Finanse Edilir Oyunculuktan Para Kazanma
Oyunculuk Kariyeri Nasil Finanse Edilir Oyunculuktan Para Kazanma

Finansal Planınız Olsun

Her zaman olduğu gibi, oyunculuk kariyeriniz için harika bir iş planına sahip olmak çok önemlidir. Oyunculuk işlerini arttırmak için büyük şehirlere taşınmayı düşünüyorsanız, taşınmadan önce bu finansal stratejiyi düşünün: en başta neye ihtiyacınız olacak, oyunculuk masrafları ne kadar olacak, apartman dairesi, ulaşım vb. bu yolculuğa çıkmadan önce her kuruşunu hesaplayın. Bunu yapmanız, uzun vadede sizi baş ağrısından kurtaracaktır.

Kazanç Sağlayacak Ek İş Bulun

Büyük şehirlerden birine yeni taşındıysanız, ilk önceliğiniz istikrarlı bir tam zamanlı iş bulmak olmalıdır ; her türlü işi yapmanızda fayda var. Daha sonra, seçmelere uygun saatler için daha esnek bir pozisyon aramaya odaklanmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Makale  Oyunculuk Seçmeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Tavsiyeler - Audition Nedir?

İlk yılınız boyunca, tam zamanlı ve muhtemelen iyi maaşlı bir iş , başarmanız gereken önemli bir görev olmalıdır. Oyunculuk kariyerini finanse etmek için paraya ihtiyacınız var. İlk aşamalarda çok yatırım yapacaksınız, bu da istikrarlı bir gelir kaynağının hayati önem taşıdığı anlamına geliyor. Kendilerini seçmelere hazır tutmaya çalıştıkları için herhangi çalışmayan ve ailesiyle yaşayan oyunculardan olmayın.

Birikim Yapmaya Çalışın

Daha önce de söylendiği gibi, mümkün olduğu kadar çok para biriktirmek, bir numaralı önceliğiniz olmalıdır . Zaten henüz farklı bir şehre taşınma evresinde değilseniz daha da avantajlısınızdır.

Belki kazanç sağladığınız bir işiniz ve para ödemeden kaldığınız bir eviniz olduğunu varsaymak doğru olabilir. Ancak bu hayalinizin peşinden koşarken, yine de bir finansal plana sahip olmayı düşünmeniz gerekir . Farklı bir yere taşınmak üzere olanlar için, taşınmadan önce biraz daha bekleyerek, fazladan para biriktirmek için tam zamanlı çalışmak asla kötü bir fikir olmayacaktır.

Bazılarınız, oyunculuk kariyerini finanse etmek için planlama ve tasarruf konusunda bu teşvikleri gereksiz bulabilir. Hırslarınız ve arzunuz, çalışan bir aktör olmak için sizi herhangi bir engeli aşacak gibi mi hissediyor? Lüks semtlerden ve pahalı dairelerden başlangıçta uzak durmanızda fayda var.