First Law of Tragicomedies (Trajikomedilerin Birinci Yasası) Nedir?

First Law of Tragicomedies (Trajikomedilerin Birinci Yasası) Nedir?

First Law of Tragicomedies, bir komedi yapımında gerilimin ve dram seviyesinin arttıkça, mizah seviyesinin düştüğünü ifade etmek için kullanılan gayriresmi bir tanımlamadır. Bu kuralın uygun olabilmesi için, komedi filminde trajikomik bir durumun yaşanması gereklidir. Yani film SlapStick veya durum komedisiyse, First Law of Tragicomedies durumu pek görülmez.

Trajikomik ve trajikomedinin ne olduğundan da bahsetmek faydalı olabilir. Trajikomik yaşanan bir olayın hem acıklı hem de güldürücü olduğu durumları tanımlamak için kullanılır.

Genelde kara mizah unsurlarının var olduğu yapımlarda görülmektedir. Kara mizah veya kara komedi de, komedi ve hicvin alt türlerinden biridir. Genellikle ciddiyetle anılan din, cinayet, ölüm, hastalık, savaş, doğal afet, akıl hastalığı gibi konuları mizahi bir anlayışla ele alır.

First Law of Tragicomedies (Trajikomedilerin Birinci Yasası) Nedir?
Hokkabaz filminden bir First Law of Tragicomedies örneği. Film ilerleyişinde, dramatik öğeler ve duygusal sahneler arttıkça, komedi unsurlarının düştüğü gözlemlenebilir. Komedi unsurları, seyirciyi güldürmek için yapılmış sahneler ve eylemleri ifade etmektedir.

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Ayrıca Bakınız: Murphy Kanunları

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.