Film Kuaförü (Film Hairstylist) Nedir? Film Şirketlerinde Kuaförlük Yapmak

Film Kuaförü (Film Hairstylist) Nedir? Film Şirketlerinde Kuaförlük Yapmak

Bir film kuaförü, sette oyuncuların saç modeli tasarımlarını oluşturmaktan ve saçlarını şekillendirmekten sorumlu olan kişidir. Film kuaförleri sinema, televizyon ve tiyatro setlerinde çalışır ve eğlence endüstrisinde önemli bir yere sahiptirler.

Filmler için Saç Tasarımları Nasıl Oluşturulur?

Film kuaförü işine, filmdeki oyuncuların saç stillerini oluşturup, tasarlamak amacıyla ön prodüksiyon aşamasında başlar. Kuaför bölümünden sorumlu kişi olan baş kuaför, filmin genel görsel pastişine uyan özgün tasarımlar yaratmak için yönetmen, yapım tasarımcısı ve makyaj sanatçısı ile birlikte çalışır. Ayrıca makyaj sanatçıları hakkındaki makalemizi buradan okuyabilirsiniz. Film kuaförüyseniz genel olarak bunları yapmalısınız:

 • Senaryoyu okuyun. Senaryo, zaman dilimi ve hikayenin geçtiği yer gibi önemli ayrıntıları içerecek ve tasarım seçimini etkileyecektir. Senaryolar, karakterin görünümü ve kişiliği hakkında da size fikir verecektir.
 • Referans resimlere bakın. Bir saç stilisti senaryoyu baştan sona okuduktan sonra, hikayede geçen dönem ve çevresine uygun saç stillerinin referans resimlerini taramaya başlayacak. Film bilimkurgu veya fantezi gibi bir türse, bu türde ortak tasarımları referans almak için diğer yapımları veya referans çizimleri araştırmak faydalı olabilir. Ayrıca bir arşiv araştırmacısıyla çalışmak size çok fayda sağlayacaktır. Arşiv Araştırmacılarıyla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
 • Özgün tasarımlar oluşturmak. Uygun bir fikir bulduktan sonra sıra özgün tasarımlarınızı oluşturmaya gelir. Saç stillerinizi ilgili oyuncuların yüz yapısına ve ten rengine göre ayarlamanızı sağlamak için filmdeki oyuncuların resimlerini yapıma başlamadan önce incelemek önemlidir.
Film Kuaförü (Film Hairstylist) Nedir? Film Şirketlerinde Kuaförlük Yapmak
Film setinde kuaförlük, normal kuaförlükten pek farklı değildir.

 

Baş Kuaför (Key Hairstylist) Ne Yapar?

Baş kuaför, tüm kuaför departmanından sorumludur ve doğrudan prodüksiyon tasarımcısına rapor verir. Baş kuaför, diğer kuaförler ekibe katılmadan çok önce tasarımlar üzerinde tam zamanlı çalışmaya başlar ve çekim süresince her gün sette olur. Tasarımlar kararlaştırıldıktan sonra, sorumlulukları şunlar olur:

 • Saç stilisti ekibini denetlerler.
 • Bir ya da iki ana oyuncunun saç şekillendirmesini kendileri yaparlar. Kesime uğrayacak saç, yapımda büyük bir öneme sahiptir ve ekip üyeleri tarafından riske atılmak istenmez.
 • Organize şekilde, makyaj sanatçılarıyla birlikte çalışırlar.

 

Film Kuaförleri Ne Yapar?

Baş kuaför, kuaför departmanını denetler ve sorumlulukları bireysel kuaförlere devreder. Saç bölümündeki diğer stilistlerin yani film kuaförlerinin görevleri şunlardır:

 • Çekimden önce tüm saç tasarımlarını öğrenmek için baş kuaför ile birlikte çalışır.
 • Çekim günlerinde oyuncuların saçlarını keser ve şekillendirir.
 • Eğer kullanılacak peruk varsa, tıraşlanmış kafaya yapıştırır.
 • Oyuncuların doğal saçlarına veya cildine hiçbir ürünün, peruğun veya protez başlığın zarar vermediğinden emin olur.
 • Çekim sırasında oyunculara yardımcı olabilecek saç bakımı veya cilt bakımı ipuçlarını öğretir.

 

Film Kuaförü (Film Hairstylist) Nedir? Film Şirketlerinde Kuaförlük Yapmak
Bulunduğunuz şehirde, Halk eğitim kursları dönemsel olarak saç bakımı, şekillendirme kursları açar. Buraya katılmanız ve başarılı olmanız sonrasında size sertifika verilir. Üstelik ücretsizdir.

 

Film Hairstyling için gerekli nitelikler

Film endüstrisindeki çoğu iş gibi, film kuaförlüğü dünyasında da ekipte yer almak için birçok yol var. Bununla birlikte, çoğu profesyonel film kuaförü aşağıdaki niteliklerin bazılarına veya tümüne sahiptir:

 • Kozmetoloji Lisansı. Saç kesmek, renklendirmek ve şekillendirmek için bir sertifika sahibi olmanız gereklidir. Halk Eğitim Merkezi kursları dışında, profesyonel kurslara da gitmeniz çok önemlidir. Lisans gereksinimlerinin yapım şirketleri arasında değiştiğini unutmayın; bu nedenle, üniversite bölümlerinde lisans yapmak sizin yararınıza olacaktır.
 • Deneyim. Birçok hevesli saç ve makyaj uzmanı, ilk profesyonel deneyimlerini düşük bütçeli filmlerde ve hatta öğrenci filmlerinde alır. Set deneyimi elde etmek için daha büyük film prodüksiyon şirketlerinde giriş seviyesi prodüksiyon asistanı olarak da başlayabilirsiniz.
 • Bir Portföy Oluşturun. Eğer herhangi bir prodüksiyon veya kısa da olsa müzik klibi için iş yaptıysanız mutlaka bunu çalışmalarınız arasında sergileyin. Portföyler, yeni çalışmaları sergilemek için sürekli güncellenmelidir. Birçok film kuaförü, sette değilken becerilerini korumak için kuaför salonlarında yarı zamanlı çalışır.
 • İnsanlarla Bağlantılar. Saç ve makyaj bölümü eğlenceli ve sosyal bir yerdir; çekimden önce oyuncuların bir araya gelip sohbet ettikleri yerdir. Sette samimi ve hoş biri olmak, iyi ve başarılı bir film kuaförü olmanın önemli bir parçasıdır. Moralleri yüksek tutmaya yardımcı olur ve alanınızda sizinle tekrar çalışmak isteyebilecek veya sizi diğer şirketlere önerebilecek kişilerle ikili ilişkiler kurmanız çok önemlidir.

Ayrıca Bakınız: European Film Award for Best Makeup and Hairstyling

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.