Fan Service Nedir? Fan Service Dizi ve Filmler Nasıl Olur?

Fan Service Nedir? Fan Service Dizi ve Filmler Nasıl Olur?

Fan Service, seyirciyi memnun etmek için filme veya diziye konulmuş karakter, nesne veya olaylar silsilesini tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Bu türdeki yapımlar, yoğun istek üzerine çekilebilir veya izleyicilerin istekleri doğrultusunda manipüle edilebilir. Amaç para kazanmak olduğundan; izleyiciye pazarlanmak istenen sinema filmi, bir ürün haline gelir ve gişede başarı elde edilebilmesi için önceden planlanan hikaye veya karakterlerin; ırkı, cinsiyeti veya olay örgülerinin tamamı değiştirilebilir veya silinebilir. Ayrıca Fan Service, film dizi, bilgisayar oyunu veya tüm edebi eserler için kullanılabilir.

Yakın zamandan en iyi Fan Service örneği, Sonic filmidir. İlk fragmanlar yayınlandığında, birçok kişi, Sonic karakterinin tipini beğenmediğini belirtince, yapımcı ekip filmdeki karakter modellemesini, seyircinin isteğine göre baştan yaparak vizyona soktu.

Fan Service Nedir? Fan Service Dizi ve Filmler Nasıl Olur?
Soldaki Sonic karakteri beğenilmediğinden, baştan tasarlanarak sağdaki görünüme getirildi.

Fan Service, genellikle büyük hayran kitlesine sahip IP (Intellectual Property)’ler için kullanılıyor. Bu nedenle hayran kitlesine servis, anlamına gelen bir ifadeye sahip. Fan Service olaylarında hayranların beğenisi bilmek önemlidir. Bu nedenle yapılan ekleme ve çıkarmalar, filmin izlenmeye hazır hale gelmesinden sonra yapılmaz. Çünkü eğer bu şekilde yapılsaydı ekleme ve çıkarma işlerinde ek süre gerekecek, maliyet gerekecek ve yayın tarihinin ertelenmesine sebebiyet verilecektir. Bu nedenle Sonic olayında olduğu gibi, taslak animasyonlarla bir fragman yayınlanarak hayranların tepkisi ölçülür ve diğer alternatif yollara başvurularak hayran kitlesinin tepkileri analiz edilir. Bunlar şunlardır:

  • Yapıma ait karakter görüntülerinin bilinçli şekilde basına sızdırılması,
  • Sosyal Medya hesabı üzerinden doğrudan hayranlara sormak (Örneğin: Farcry Primal anket açılarak yapıldı),
  • Eğer yapım seri şeklindeyse, film teorileri adı altında senaryo seçeneklerinin internette yayınlanması,
  • Resmi bir fragman yayınlayarak beğeninin tespitinin ölçülmesi,
  • Yapıma başlanmadan önce, yapımın çıkıp çıkmayacağı hakkında dedikodu üretilmesi,
  • Oyuncu kadrosu için bilinçli sızdırmalar yaratarak alternatif oyuncuların belirlenmesi.

… gibi, analiz verileri üretilerek araştırma yapılabilir. Firma, doğrudan sormak yerine gizli şekilde ‘basın kisvesi’ altında bunu yapmayı tercih ediyor. Buna bir örnek vermek gerekirse; yakın zamanda çıkacak Batman filmi için, eski dönemde geçeceğinin belirtildiği resmi olmayan bilgiler sızdırılarak insanların tepkisi ölçüldü. Bu aşamada, filmin henüz prodüksiyon aşamasında olmadığı sonucu çıkarılabilir. Çünkü insanlar olumsuz yorum yaparsa, senaryo değiştirilerek yeniden beğeniye sunmak gerekecek. Bu durumda, aynı anda birden fazla seçenek sızdırılabiliyor.

Amaç izleyici beğenisi olduğunda, devam filmi niteliğinde yapımlar da yapılıyor. Ancak eski yapımların zaten beğenildiği düşünülerek, değişikliğe uğratılmak istenmiyor. Bu durumda işlenen konu ve olay örgüleri tekrara bağlanıyor ve beğenen kadar nefret eden seyirciler de oluşabilir. Buna birkaç örnek:

  • Kolpaçino 1 – Kolpaçino 3 (İlk filmin beğenisi görülerek aynı espriler 3. filmde yeniden yapılmış),
  • Dumb and Dumber 1 – Dumb and Dumber 2 : Salak ile Avanak olarak çevrilen bu filmde, ilk filmdeki absürtlükler kopyalanmış ve hikaye geri plana atılmış.),
  • Recep İvedik Serisi
  • Behzat Ç.

Bir diğer kullanım şekliyse, filmi izleyen herkesin beğenisinin karşılanması amacıyla yapılıyor. Seyirci kitlesinin tamamı, hayranlardan oluşmadığı için; bu durumda farklı şekilde beğeni elde edinmek isteniyor. Bu nedenle filmde; çıplak kadın, seks sahneleri, eş cinsel karakterler, ülke göstermek, bayrak göstermek gibi, farklı yollar kullanılıyor.

Ayrıca Bakınız: Fan Service

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.