Color Chart Nedir? Color Checker Chart Film Yapımcılığı Video Renk Ayarı

Color Chart Nedir? Color Checker Chart Film Yapımcılığı Video Renk Ayarı

Color Chart veya Color Checker Chart, gerçek dünyadan dijitale aktarılan görüntülerdeki renk kaybını önlemekte kullanılan ve üzerinde 24 temel rengin bulunduğu tahta veya plastikten yapılmış fiziksel prodüksiyon ekipmanıdır. Bu ekipmanın kullanılma amacı, videodaki renklerin, dijitaldeki tonunun korunmasını sağlamaktır. Yapılan bu işlem, Color Correction olarak da bilinmekte. Bu durumda, gün batımı ve gün doğumunda gerçek dünyada da farklı görünen renklerin, nötr seviyeye çekilerek post prodüksiyon aşamasında Colorist tarafından düzenlenebilecek bir hale getirilmesi de sağlanır. Bu yöntemin kullanılmasının çeşitli sebepleri vardır;

Color Chart Nedir? Color Checker Chart Film Yapımcılığı Video Renk Ayarı

Farklı Marka-Model Kameraların Aynı Renk Tonunda Görüntü Oluşturmasını Sağlamak

Farklı cep telefonlarından ve video kameralarından elde edilen görüntülere bakıldığında renk tonlamalarında farklılıklar görülebilir. Bazı videolardaki beyaz dengesi; mavi veya sarı tonları arasında değişmekte. Videolardaki beyaz dengeleri doğru yapılandırılmamış olsa da, dijital yolla aktarılan görüntüye tanıtılan Color Checker Chart, renkleri dijitaldeki karşılığında görünmesini sağlar. Bu durumda, gerçekte olan bir kıyafet rengi, ten rengi ve karanlık aydınlık noktalar, kayba uğramadan düzenlenebilir.

Color Grading İşleminde Dengeli Çalışabilmek

Color Correcting (Renk düzeltme) ve Color Grading (Renk Derecelendirme), post prodüksiyon sırasında yapılan işlemlerdir. Yani kaydı bitmiş görüntüler üzerinde işlemler gerçekleştirilir. Color Correcting görüntünün daha doğal görünmesini sağlarken Color Grading görüntüyü stilize etmek için kullanılır. Bu durumda, farklı kameralar ile elde edilen video kayıtlarındaki renklerin Color Checker Chart ile eşitlenmesi, her kayıt için aynı stilize görünümü koruyarak farklılıklar engellenir.

Color Checker Chart Nasıl Kullanılır?

Color Checker Chart aleti çekimi yapılan sahne kaydının başında kameraya gösterilerek görüntüsü kayıt edilir. Kayıt edilen bu renk tablosundaki renkler dijitale aktarılarak hangi rengin hangi konumda olduğu görüntü işleme yazılımı tarafından doğrulanarak renk eşitlenmesi sağlanır. Bu durumunda, hatalı doğrulatma renklerin bozuk görünmesini sağlayacaktır. Color Checker Chart güneşten uzak tutulmalı çünkü özel hesaplanarak baskısı yapılmış bu renklerde sararma olursa eşitleme işlemi başarısız olur.