Breakaway Glass (Kırılmak İçin Üretilmiş Camlar) Nedir?

Breakaway Glass (Kırılmak İçin Üretilmiş Camlar) Nedir?

Toz şekerden ve hidrokarbon reçinesinden üretilen camlara Breakaway Glass denilmektedir. Normal camlardan farklıdırlar. Kırılmak için tasarlanan bu camlar oldukça hafif ve hassastır. Üretimindeki amaç, gerçekçi bir cam görünümünde olması ve kırıldığında yaralanmaya yol açmayacak bir formda dağılmasıdır. Bu nedenle film setlerindeki tehlikeli cam kırılma sahnelerinde, Breakaway Glass kullanılır.

Breakaway Glass olarak üretilen camlar; vitrin camları, araba camları, bardak gibi cam formunda olan her şey için üretilmektedir. Senaryo gereği bir karakter cam vitrine doğru atlayacaksa, set ekibi bu vitrindeki camı söker ve Breakaway Glass camı takar. Böylelikle aktör cama çarptığında yaralanmaz.

Breakaway Glass ve Break-Resistant Props cam ürünleri, şekerden üretilmektedir. Şeker camı dağıldığında bir toz haline gelir. Bu nedenle yaralanma ve vücutta kesikler oluşturmaz. Break-Resistant Props hakkındaki önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Normal camlar sert kum tanelerinden yapılmaktadır. Şekerden elde edilen camlar ise toz şekerden yapılır. Bu durumda set için kullanırken bazı önemli detayları bilmeniz gerekir. Şeker, higroskopik bir maddedir. Yani çevresinden su moleküllerini çeker. Şekerden üretilen cam havadaki nemi emdiği için, neme maruz kaldığında daha yumuşak ve esnek bir hale gelebilir, bu nedenle şeker camı hazırlandıktan hemen sonra kırılma özelliğini kaybetmeden kullanılmalıdır.

Şeker camına bir başka modern alternatif cam üretimiyse, hidrokarbon reçinesi olan Piccotex ve Piccolastic’in bir karışımıdır. Bu karışımla elde edilen cam kırılma özelliğini korurken şeker camı gibi neme maruz kaldığında form değişikliğine uğramaz.

Breakaway Glass (Kırılmak İçin Üretilmiş Camlar) Nedir?
Breakaway Glass’ın neredeyse parçalanmadan hemen önce tamamının toz haline geldiği görülebilir.

Ayrıca Bakınız: Suger Glass

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.