Unit Stills Photographer (Set Fotoğrafçısı) Kimdir/Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Unit Stills Photographer (Set Fotoğrafçısı) Kimdir/Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Bir film setinin kamera arkası fotoğraflarını gördüğünüzde herhangi biri tarafından anı olsun diye çekilmiş fotoğraflar olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak böyle değil. Bu fotoğraflar, sette günlük görevini yapan çalışanlar, ekipman pozisyonları, sahne dekorları, oyuncular, oyuncuların hazırlanma süreci gibi rutin işlerin kayıt altına alındığı bir işin ürünleridir. Bu gibi şeyleri fotoğraflayan kişiye set fotoğrafçısı, sabit fotoğrafçı ya da Unit Stills Photographer denilmektedir.

Ayrıca filmde kullanılan; ehliyet, pasaport, sürücü belgesi, sabıka fotoğrafları gibi fiziksel olarak kağıtlara basılan fotoğrafları da set fotoğrafçıları çekmektedir. Film içi kullanılan fotoğrafların set fotoğrafçısı tarafından fotoğraflanması prodüksiyon şirketine bağlı bir karardır. Bu işler için farklı bir fotoğrafçı da görevlendirilebilir. Ayrıca bir film setinde birden fazla set fotoğrafçısı da olabilir.

Unit Stills Photographer (Set Fotoğrafçısı) Kimdir/Nedir? Nasıl Çalışırlar?
Super Bad filmindeki kimlik fotoğrafı, set fotoğrafçıları tarafından sette çekildi ve fiziksel olarak kağıda basılarak filmde kullanıldı.

Set fotoğrafçısının düzenli çekim yapması, sürekliliği sağlamak için oyuncuların görünüşlerinin (saç, makyaj, kıyafet vb.), arka planın ve diğer set ayrıntılarının bir kaydını oluşturmaya yardımcı olur. Çekilen fotoğraflar ayrıca, reklam ve halkla ilişkiler ajansları tarafından promosyonel pazarlama materyalleri oluşturmak için kullanılır. Bir filmin IMDB sayfasını ziyaret ederseniz, filmde olmayan sahnelerin set foroğrafçıları tarafından çekildiğini görebilirsiniz.

Set fotoğrafçıları yalnızca fotoğraf çekebilme ve en iyi anları yakalama konusunda yetenekli değiller, aynı zamanda oyuncuların dikkatini dağıtmamak, yanlışlıkla kamera önüne girmemek ya da diyalogları kesmemek için sette sessiz bir hayalet gibi davranma konusunda da yeteneklidirler.

Genellikle kamera ekibine ve boom operatörlerine yakın konumlandırıldıklarından, fotoğrafçıların mümkün olduğunca sessiz kalmaları gerekir. Deklanşör sesini engellemek için ses emici bir kılıf kullanırlar ve flaş ile çekim yapmazlar.

Ayrıca Bakınız: Unit Stills Photographer

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.