Tretman ve Sinopsis Nedir? Nasıl Yazılır?

Tretman ve Sinopsis Nedir? Nasıl Yazılır?

Logline (Seyir Hattı), bir hikayenin önemli sayılabilecek kısımlarının, en fazla 25 kelimeden oluşan tek bir cümle haline getirilmesidir.

Sinopsis ’’Hikayede ne anlatılıyor?’’ anlamına gelen metindir. Sinopsis metninde; hikayedeki karakterlerin kişilikleri anlatılmadan, sadece olaylar anlatılır.  En fazla 1 sayfa olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Tretman ise, Sinopsis’in daha uzun ve daha detaylı halidir. Senaryodaki karakterin kişiliği ve motivasyonlarına yer verilir. Ayrıca zaman ve mekanlara da yer verebilir. En fazla 10 sayfa olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Bazı kaynaklar, Tretman’la Sinopsis’in aynı olduğunu söylemektedir. Tretman, senaryonun genel anlatımıdır. Yani senaryonun tüm detayları anlatılmadan önce, önemli sayılabilecek olaylar anlatılır. Tretman’ı yazarken; karakterler ve hikayenin nerede geçtiği kısaca açıklanır. Ardından, hikayenin önemli olayları biraz daha detaylı olarak açıklanır. Tretman, bir yapımın ne şekilde görüneceğini kabaca belirtir. Bu yüzden; yapımcılar, oyuncular ve diğer prodüksiyon çalışanları projeye dahil olmaya karar vermek için sinopsis yerine tretmanı okumayı tercih eder.