Spoiler (Sürprizbozan) Nedir? Sinema Filmlerinde Nasıl Kullanılıyor?

Spoiler (Sürprizbozan) Nedir? Sinema Filmlerinde Nasıl Kullanılıyor?

Spoiler (Sürprizbozan); bir yapım veya eserde, izleyici veya okuyucuyu etkilemek amacıyla kurgulanmış kısımların, izleyiciye önceden belirtilmesi ve sürprizin etkisinin bozulması durumunu ifade eder. Çünkü kurgulanmış kısımlar hikayede kilit nokta durumundadır ve bazen tüm filmin veya kitabın sonunu oluşturmaktadır. Yapımdaki sürpriz niteliğindeki önemli noktaların, biri veya birileri tarafından; görsel olarak, işitsel olarak veya yazılı olarak iletilmesi ve buna maruz kalınması durumuna da ‘Spoiler Yemek’ deniyor.

Sinemada Spoiler Nasıl Veriliyor?

Kurgusal Spoiler

Sinema filmlerinde kullanım durumları biraz farklı. Amatörce hazırlanmış bir senaryo ile filmin sürpriz noktaları önceden açığa çıkabilir veya seyirci önceden tahmin edebilir duruma gelmesi de Spoiler oluşturur. Senaryo temelli spoiler’lar klişeleşmiş hikaye anlatmak yoluyla oluyor veya Step Outline (Adım Taslağı) belirleme sıralamasında hata yapılarak oluyor. Örneğin, bir araba kaza yapacaksa ve bu bir sürpriz niteliğindeyse aracın kaza yapacağı önceden seyirciye; aracın yağ akıtması, yolda duran çiviler ve benzeri kaza sahnesinden önce görsel olarak ifşa edilir. Bu durumda sürpriz bozulur.

Log Line (Seyir Hattı) Spoiler

Log Line, bir hikayenin tamamının en fazla 25 kelimeden oluşan özetidir ve DVD veya filmin kapağına sıklıkla yazılmaktadır. Bu durumda filmi satın alırken bu yazılara maruz kalmanız Spoiler yemenizi sağlar. Bu nedenle bu yazılar profesyonel şekilde hazırlanmalıdır. Örnek bir log Line spoiler:

  • Schindler’in Listesi: Materyalist ve kadın düşkünü bir sanayici, fabrikasında çalışan Yahudi işçilerin Nazi ölüm kamplarına gönderildiğini fark edince, hayatını ve servetini onları kurtarmak için riske atar.

Film Adıyla Spoiler

Film başlıkları hikayenin sonunu belirtir nitelikte olabiliyor. Böylelikle filmi izlemeden önce finalini zaten biliyor oluyorsunuz. Birkaç örnek film vermek gerekirsek

  • The Assassination of Jesse James By the Coward Robert Ford (Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı)
  • Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)
  • John Dies at the End (John’un Ölümü)

Trailer (Fragman) Yoluyla Spoiler

Trailer (Fragman) filmin pazarlamak için en önemli materyaldir. Çünkü filmin fragmanına bakarak filme giden sayısı epey fazla. Amaç filmi pazarlamak olduğunda, seyircinin ilgisini çekmek için en önemli sahneler bile filme konulabiliyor. Bu durumda seyirci neredeyse tüm filmi izlemiş oluyor. Fragmanlar aracılığıyla spoiler veren bazı filmler:

  • The Cabin in the Woods (2011): The Cabin in the Woods’u düzgün bir şekilde satmak zor olurdu. Bu nedenle seyircilerin ilgisini çekmek için neredeyse tüm film fragman şeklinde yayınlandı.
  • The Lord of the Rings: The Two Towers (2002): Kitabı okuyanlar şaşırmasa da, Gandalf’ın öldüğü sanıldığı önceki filmden sonra çekilen bu filmin fragmanı, Gandalf’ın gelişini göstererek ağır spoiler verdi.
  • Kingsman: The Golden Circle (2017): Yine önceki filmde ölen karakterin geri döndüğünü gösteren bu filmde, sürpriz olan, karakterin dönüşü fragmanda da gösterilerek ağır spoiler verildi.

Film Kapağıyla Spoiler

Tıpkı fragramanlar gibi filmlerin kapakları da satışı etkilemek amacıyla kullanılıyor. Amaç seyirci çekmek olunca yine spoiler, filmin kapağı aracılığıyla yapılıyor. Film kapağı aracılığıyla spoiler veren bazı filmler:

  • Telefon Kulübesi (Phone Booth) : Filmin tamamı bir telefon kulübesinde geçiyordu ve neredeyse tek bir karakter görünüyordu. Ancak filmin kapağında önemli iki karakter gösterilerek, sürpriz ifşa edildi.
Spoiler (Sürprizbozan) Nedir? Sinema Filmlerinde Nasıl Kullanılıyor?
  • 10 Cloverfield Lane: Filmin son sahnesinden bir kesit, doğrudan filmin kapağa konulmuş. İzleyenler için sürpriz olması gereken durum ifşa edilmiş.
Spoiler (Sürprizbozan) Nedir? Sinema Filmlerinde Nasıl Kullanılıyor?

Ayrıca Bakınız: Spoiler

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.