Rotoscoping (Rotoskop) Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Rotoscoping (Rotoskop) Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Video kayıtları, görüntülerin arka arkaya dizilmesinden oluşmaktadır. Sinema filmlerinde, genellikle 1 saniye içinde 24 adet kare yakalanarak, video kaydındaki 1 saniye oluşturur. Rotoscoping işlemi, fotoğraflanan kareleri tek tek işleyerek, farklı bir ürün ortaya çıkarma tekniğini ifade eder. Örneğin, video kaydındaki bir karakterin hareketlerinden, bir çizim animasyonu yapılacaksa, her karede video durdurulur ve görüntü referans alınarak çizim yapılır ve kayıttaki tüm hareketler çizildiğinde akıcı bir animasyon elde edilir. Ayrıca, görüntüdeki objeler ve kişileri fiziksel veya dijital olarak keserek arka planlarını transparan hale getirme işlemine de Rotoscoping denilmektedir.

Eskiden, siyah beyaz filmlerin renklendirme işlemi için tüm kayıt, kare kare durdurulur ve manuel olarak elle renklendirilirdi. Ayrıca, yeni nesil hareket yakalama programları, video dosyasından motion capture verileri üretebiliyor. Bu işlemler de rotoscoping tekniğiyle yapılıyor.

Rotoscoping (Rotoskop) Nedir? Ne İşe Yarıyor?
3 sources decomposition

Bu işlemler eski dönemde elle, kare kare işlenerek yapılıyordu. Günümüzde, çeşitli yazılımlarla kolaylaştırılmış şekilde yine el ile işleme veya tamamı yapay zeka programlaması içeren yazılımlarla, görüntü ayırma işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlemleri yapan kişiye Rotoscoper deniliyor.

Rotoscoping (Rotoskop) Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Rotoskop (Rotoscope) Nedir?

Rotoscope Artists, görüntü kaydındaki nesnelerinin; filmler, televizyon şovları ve video oyunları için katmanlara entegre edilebilmesi için izlenen ana hatları (mattes) görüntüden ayırma işlemini yapar. Günümüzde her kareyi elle belirlemek yerine, süreci biraz daha kolaylaştırmak için bilgisayarlar yazılımları kullanılıyor.

Rotoscoping (Rotoskop) Nedir? Ne İşe Yarıyor?
Telif Hakkı: gelarogracestudio.com

Rotoscoper Ne İş Yapar?

Bir Rotoscoper’un ana görevleri, daha gerçekçi ve akıcı animasyon oluşturmak için filmdeki hareketli eylemlerin ana hatlarını görüntüden ayırmaktır. Modern teknoloji, bu sürecin eskisinden çok daha kolay hale gelmesini sağladı. Eskiden görüntüleri izlemek ve ayırmak için sahne, bir cam panele aktarılırdı. Günümüzde sadece dijital şekilde bilgisayar tabanlı olarak bu işlemler gerçekleştiriliyor. Rotoskopçular, 2D görüntü işleme ve çizim araçlarıyla ayrıntılı dijital ana hatlar oluşturuyorlar. Bu ana hatlar daha sonra kamerada görünmemesi gereken mikrofonları ve diğer istenmeyen öğeleri kaldırmak veya arka planı düzeltmek veya değiştirmek için kullanılıyor.

Temel Beceriler

  • Shake, Nuke ve Digital Fusion gibi  yazılımlar hakkında bilgi.
  • Mükemmel çizim ve boyama becerileri.
  • Detayları görebilen bir göz.
  • Tam ve tutarlı görüntüler oluşturabilme.
  • Sabır.
  • Bir takımda iyi çalışabilme.
  • Rotoskop işlemi hakkında bilgi.

Maaş ve Çalışma Saatleri
Bir Rotoscoper’un ortalama maaşı yılda 50.000 TL civarındadır. Rotoskopçular, sabah 9’dan akşam 5’e kadar normal bir vardiyada çalışmayı bekleyebilirler, ancak bazı durumlarda, son teslim tarihlerinin hızla yaklaşması durumunda bu saatlerin dışında çalışmaları gerekebilir.

Rotoscoper Nasıl Olunur?

Rotoscoper giriş seviyesi bir pozisyondur, ancak yine de Rotoscoper olmak hala biraz eğitim ve deneyim gereklidir. Rotoscope Sanatçıları tarafından en yaygın olarak gidilen eğitim yerleri, güzel sanatlar, çizim, animasyon ve grafik tasarım bölümleridir. Doğrudan üniversiteden mezun olanlar için iyi bir giriş seviyesi iş olabilir veya stajyer gibi daha düşük seviyeli işlerden terfi ettikten sonra kazanılan bir pozisyon olabilir. Çoğu durumda, yeteneğinizi ve yeteneklerinizi göstermek için bir portföy sağlamanız gerekecektir. Bu nedenle, stajlar, iş deneyimi ve eğitim kursları yoluyla olabildiğince fazla deneyim kazanmak, bu pozisyon görev alma şansınızı artıracaktır.

Ayrıca Bakınız: Rotoskop filmler

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.