Pulldown Nedir? Frame Sampling, Frame Blending, Optical Flow Nedir?

Pulldown Nedir? Frame Sampling, Frame Blending, Optical Flow Nedir?

Pulldown; 25 FPS altındaki videoların, 30 FPS veya üzerine dönüştürülerek kayıt edilmesi durumunu ifade eder. Bu işlem için yazılımsal algoritmalar kullanılır. Çeşitli video düzenleme programlarının kendi algoritmaları vardır. Algoritmalar sayesinde eksik karelerin tamamlanarak FPS değerini yükseltme işlemine Interpolation denir. Bir sinema filminin genel olarak 25 FPS veya en fazla 30 FPS olarak çıktısı alınır.

En bilinen Pulldown tipleri; Adobe yazılımlarındaki interpolation algoritmalarıdır. Bunlar; Frame Sampling, Frame Blending, Optical Flow’dur. Ayrıca son zamanlarda 3. parti Twixtor eklentisiyle de interpolation yapılmaktadır. Videoların normal seyrinde, kareler arasındaki fark çok net anlaşılmadığından, sadece yavaş çekim sahnelerinin kullanıldığı video kısımlarında Pulldown tipinin değiştirilmesi gerekebilir. Bir videonun tamamı için pulldown algoritması kullanılmamalıdır.

Pulldown Nedir? Frame Sampling, Frame Blending, Optical Flow Nedir?

Interpolation (Enterpolasyon) Nedir?

Bir sinema filmi 60 FPS (Saniyede 60 Kare) bir kamerayla çekilmiş olunsa bile, post prodüksiyon aşamasında 24 FPS (Saniyede 24 Kare) olarak çıktı alınarak izlenemeye hazır hale getirilir. Sinema filmlerinde genel olarak 24 FPS veya en fazla 25 FPS kullanılır. Bunun sebebi, insan gözünün kare sayısı yüksek bir görüntüde, kurgusal olan sinema dünyasından kopmaya başlamasıdır. Bu aşamada yavaşlatmalar veya çeşitli sebeplerden, video görüntüsü 24 FPS altına düşerse, eksik karelerin dijital olarak yeniden oluşturulma işlemine Motion Smoothing denilmektedir. Bu işlem sırasında kullanılan tekniğe de Enterpolasyon denilmektedir. Dijital olarak yapılan bu işlem çeşitli bilgisayar yazılımlarıyla yapılır. Yazılımlar da belli algoritmalarla çalışmaktadır. Algoritma kalitesi de, izlenecek görüntüsünün kalitesini etkiler. Algoritmalar, görüntü karelerini hafızaya alır ve iki kare arasındaki benzerlik ve farklılıkları piksel olarak inceler. Değişen pikselleri çeşitli hesaplamalarla yeniden ekleyerek 3. bir kare yaratır. Böylelikle 2 kare de bir, yeni kare üretilerek görüntüde kare sayısı arttırılır.

Pulldown Nedir? Frame Sampling, Frame Blending, Optical Flow Nedir?

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.