PAL ve NTSC ve SECAM Nedir? Video Renk Kodlama Sistemleri

PAL ve NTSC ve SECAM Nedir? Video Renk Kodlama Sistemleri

PAL ve NTSC ve SECAM; karasal yayın sistemlerinde, görüntüdeki renk kodlaması ve optimal çözünürlükleri ayırmak için kullanılan kodlama sistemleridir. Üç kodlama sistemi de günümüze kadar yaygın olarak kullanıldı. En popüler renk kodlama sistemleri PAL ve NTSC’dir. Tüplü televizyonların döneminde, bu renk kodlama sistemleri sağladığı çözünürlük ve sunduğu renk tonlarıyla, gelişmiş ve henüz gelişmekte olan ülkeler için bir ayrım oluşturdu. O dönemlerde henüz 16:9 oran kullanılmadığından, 4:3 oran için en ideal görüntüyü vermek büyük bir öneme sahipti. Bu iki kodlama sitemindeki en büyük farklar, görüntüdeki kare sayısı, renk tonları ve görüntünün tazeleme hızıdır.

PAL ve NTSC ve SECAM Nedir? Video Renk Kodlama Sistemleri

NTSC Nedir?

NTSC (National Television System Committee); ABD, Kanada, Japonya ve Latin Amerika ülkelerinde kullanılan renk kodlama ve görüntüleme sistemidir.  RCA ve NBC firmaları tarafından geliştirilen formatın, daha sonraları birçok farklı versiyonu geliştirildi. NTSC sisteminde görüntü sinyali üzerine 3 579 545 Hz. lik bir taşıyıcıyı karesel genlik modülasyonuyla modüle eden bir renk bilgisi vardır.

-Özelliği : 525 yatay tarama satırı vardır ve saniyede 30 kare resim (30fps) görüntüler.
-Optimal Çözünürlüğü : 440 X 480 pikseldir.

PAL Nedir?

PAL (Phase Alternating Line), dünyada en yaygın kullanılan ikinci renk kodlama sistemidir. Avrupa, Avustalya, Ortadoğu ve Afrika’nın bazı kısımlarında kullanılır. AL analog bir format olup televizyon yayın sistemlerinde kullanılır. Birçok farklı versiyonu bulunan PAL’ın ortak özelliği 625 yatay hat, 25 fps görüntü/saniye, 50i (interlaced layer) olmasıdır.

-Özelliği : 625 yatay tarama satırı vardır ve saniyede 25 kare resim (25fps) görüntüler
-Optimal Çözünürlüğü : 520 X 576 pikseldir.

SECAM Nedir?

SECAM (Fransızca: Squentiel Couleur A Memoire), ilk kez Fransa’da kullanılan renkli televizyon sistemidir. NTSC ya da PAL sistemini kullanmayan ülkelerde kullanılan bir sistemdir (Eski Sovyet Bloğu ve Orta Afrika ülkeleri kullanmaktadır.

-Özelliği: 625 yatay tarama satırı vardır ve saniyede 25 kare resim (25 fps) görüntüler.
-Optimal Çözünürlüğü : 520 X 576 pikseldir.

PAL ve NTSC ve SECAM Nedir? Video Renk Kodlama Sistemleri