Inevitable Waterfall (Kaçınılmaz Şelale) Nedir? Senaryolarda Kullanımı

Inevitable Waterfall (Kaçınılmaz Şelale) Nedir? Senaryolarda Kullanımı

Inevitable Waterfall (Kaçınılmaz Şelale), karakterlerin nehirde olduğu bir sahne varsa, mutlaka bir şelalenin belirdiği ve genelde kıl payı kurtuldukları senaryoları ifade etmek için kullanılan gayriresmi bir tanımladır. Şelalede sürüklenen ve kontrolsüzce savrulan karakter veya karakterler, bir şelalenin belirmesi sonucu endişe içine girerler ve bu durum, filmlerde gerilim yaratmak amacıyla kullanılır. Bu kurala uyulması durumunda, eğer hikayede akan bir nehir varsa mutlaka şelale de beraberinde görülür.

Hobbit filminde, karakterler nehire düşer ve ardından bir şelale belirir.

Inevitable Waterfall (Kaçınılmaz Şelale) kuralının yer aldığı bir senaryo yazarsanız, senaryonuz klişeleşmiş olur. Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.

Şimdi Cast ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.