Enthusiasm & Stoicism (Çoşkulu Stoacılık) Nedir? Senaryoda Karakter Tiplemeleri

Enthusiasm & Stoicism (Çoşkulu Stoacılık) Nedir? Senaryoda Karakter Tiplemeleri

Enthusiasm & Stoicism (Çoşkulu Stoacılık), bir karakterin duyguyu ne kadar güçlü şekilde ifade ettiğini anlama şeklidir. Karakter tiplemelerine göre verilen duygusal tepkiler Enthusiasm & Stoicism kavramında değerlendirilebiliyor. Örneğin; normal bir karakter aşırı sinirlendiğini fiziksel eylemlerine dayandırarak gösterebilir ancak, bazı karakterler sinirlendiğinde oldukça serin kanlı kalır ve yüzünde hiç bir ifade değişmez. İşte bu iki karakter de aynı öfke performansı sergilemelerine rağmen, seyirci üzerinde etkilerinin fark yaratması durumu Çoşkulu Stoacılık kavramıyla ilişkilidir.

Duygusal ruh hallerini açığa çıkarmayan karakterler, seyirci tarafından daha sempatik (kişiye hoş gelen, hoşa giden) geldiği gözlemlenmiştir.

Bu kavramda profil edilen karakterlerin, filmin türü ve diyalog çeşitliliğine göre diyaloglarının azalmasıyla karakterin çoşkulu davranmasının doğru orantılı olduğunu göstermektedir. Yani bir karakterin diyaloğu ne kadar azsa, o kadar fazla çoşku açığa çıkarmaktadır. Çoşkunun açığa çıktığı sahneler; ağlama sahneleri, öfke patlamaları vb. sahneler olabilir.

Bu tür terimleri ve kuralları bilmek; senaryo yazarken göz önüne alındığında, klişelerin oluşmasını önler, özgün bir hikaye anlatılmasını sağlar. Hikaye kuralları, filmler veya dizilerde oldukça fazla şekilde işlenmesi sebebiyle bir kural halini almıştır. Yani genel olarak kurallar, gayriresmi bir isime sahiptirler. Oyuncu, yazar, set çalışanlarının ve yönetmenlerin bu kuralları biliyor olması çekim süresini hızlandırır ve ne şekilde çekilmesi gerektiğinin de anlaşılmasını sağlar. Ayrıca bu kuralların gayriresmi adını bilmeniz, örnek sahneleri bulmanızı veya araştırmanızı da sağlar.