Dünya ve Türk Tiyatrosunun Önemli 10 Eseri

Dünya ve Türk Tiyatrosunun Önemli 10 Eseri

Romeo ve Juliet

İnsan ilişkilerini gerçekçi bir anlayışla ele alan eserde, Romeo ve Juliet’in romantik ve çaresiz aşkı karanlık bir dille anlatılıyor. Farklı toplumlarda sıklıkla karşılaşılan ilişkiyi anlatan oyunda, düşman ailelerin çocukları arasındaki trajik ilişki anlatılır. Yaklaşık dört yüz yıldır seyirciyi ve okuru etkilemeyi başaran eser, insanlık halini hem şiirleriyle hem de oyunlarıyla dile getiriyor.

Vatan Yahut Silistre

Namık Kemal’in Vatan Şairi olarak bilinen ünlü oyunu, tiyatro türünün en önemli örneklerinden biridir. Sahnelenen ilk oyun olarak da bilinen Vatan Yahut Silistre, Silistre’nin savunmasını anlatmakta ve vatan için ölmeyi ifade etmektedir.

Macbeth

William Shakespeare tarafından 1606 dolaylarında yazılan Macbeth, şiirlerinde ve oyunlarında insanlık durumunu anlatır. Siyasi hırs ve yükselme arzusunun insanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu ifade eder.

Oyun Sonu

Absürt tiyatrosu, Oyun Sonu’nun en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir, insan varoluşunun anlamsızlığına karşı durumu ifade eder. Buna göre, insanlar ahlâk ile yaşamaya mahkumdur.

Oyunlarla Yaşamak

Oğuz Atay’ın “Oyunlarla Yaşamak” adlı yapıtlarından biri olan Türk aydınları, hedefler, sosyal ve politik değerler ve kriterler gibi nedenlerle depresyona girmiş; Bunun sonucunda edebiyatçıların kara komedisi ortaya çıktı. Bu oyun, eylemsiz yaşamın doğal sonucundan, gülünç ve beceriksiz olma korkusundan esinlenmiştir.

Martı

Tchekhov’un eserlerinden biri olan Martı , ciddi ve önemli olanı gündelik ve sıradan olanla birleştirdi. Yeni biçimlerin keşfedildiği eserde, geleneksel 19. yüzyıl kurgusu tersine çevrilir.

Keşanlı Ali Destanı

Birçok ülkede sahnelenen Ali de Keşan destanı Türk tiyatrosunun başyapıtlarından biridir. Bu eserde geleneksel gösteri sanatlarının özellikleri çağdaş bir yorumla ifade edilmiştir. Tüm toplumların izlerini barındıran eser, dünya çapında ilgiyle karşılandı.

En Görevli Godot

, 1953 yılında Paris’te sahnelenen ve Fransızca yazılan En görevli Godot, 1954 yılında İngilizce’ye çevrildi ve diğer ülkelerde sergilendi.
İlk oyun olarak kabul edilen Şair Evliliği, eşlerin birbirini görmeden görücü usulüyle evlenmeleri nedeniyle ortaya çıkan gülünç durumları ele alır. Oyunun dili konuşulan dile yakındır.

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Shakespeare’in oyunlarından biri olan Bir Yaz Gecesi Rüyası, aşk üzerine kurulu olup, masallar ve dahiler bağlamında anlatılmaktadır. Sınırsız hayal gücü ve hayali tasarımların oyunun popülaritesinde büyük etkisi var.

Şimdi ajansımıza katılarak oyunculuk dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayınız. Instagram’dan mesaj göndermek için @aremcastajans adresini kullanın.