CEF Frame Render EXE Nedir? Virüs veya Malware mi?

CEF Frame Render EXE, cefclient.exe veya cefframerender.exe şeklinde görev yöneticisinde görülebilir. Bu yazılım, Telia Touchpoint Plus isimli geliştirici tarafından Chromium web tarayıcıları beraberinde gelmektedir. CEF açılımı Chromium Embedded Framework’tür. Yani CEF bir virüs değildir.

CEF Frame Render, tarayıcıda oynatılan videolar ve grafik tabanlı işlemlerde görüntü biriminin düzgün şekilde çalışmasını sağlıyor. Eskiden flash tabanlı video oynatıcılar ve görsel öğeleri çalıştırmak için Adobe Flash uygulaması yüklenirdi. Günümüzde HTML 5’e geçilmesiyle OPENGL, WEBGL tabanlı betiklerin kullanımı yaygınlaştı.

Tarayıcınızda özel bir betik çalışıyorsa CEF Frame Render devreye girecektir. Bu 3 boyutlu önizleme gerektiren frameler ve yüksek çözünürlükte videolar olabilir. Görüntü birimi üzerinde doğrudan çalıştığı için, tüm CPU üzerinde çalışacak ve CPU kullanımında bir artış görülecektir.

Bir Chromium tarayıcıda (Google Chrome, Microsoft Edge, Opera, Brave vs.) kurulumun hemen sonrasında CEF frame render görülmeyebilir. Harici bir yazılım kurulumunda tarayıcı tarafında çalışması gereken özel bir betik varsa bu uygulama yüklenecektir. Örneğin, Nvidia ekran kartlarının bazı sürücülerinde, dahili olarak yüklenebiliyor.